МПЦ-ОА - Брегалничка Епархија »

 • Св. Рамноапостоли цар Константин и царица Елена во Романија

  Posted 2022-06-03 10:30:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/03-06-22/01.jpg" path="images/stories/03-06-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Св. Рамноапостоли цар Константин и царица Елена во Базијаш - Романија На 03.06.2022 година, кога Светата Православна Црква го празнува празникот на Светите рамноапостоли цар Константин и царица Елена, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, на покана од Епископот Будимски и администратор Темишварски г. Лукијан, Архиереј на Српската Православна Црква, чиноначалствуваше на Светата Архиерејска Литургија, во сослужение на Епископот г. Лукијан и свештенослужители на Српската Православна Црква, во манастирот „Вознесение Христово“ во Базијаш, ...

  Comments: 0   View more...

 • Празнична Вечерна во Темишвар - Романија

  Posted 2022-06-02 10:30:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/022-06-22/01.jpg" path="images/stories/022-06-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Празнична Вечерна во Темишвар - Романија На 02.06.2022 година, во навечерието на празникот на Светите рамноапостоли цар Константин и царица Елена, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, на покана од Епископот Будимски и администратор Темишварски г. Лукијан, Архиереј на Српската Православна Црква, сослужуваше на Празничната Вечерна Богослужба, со Епископот г. Лукијан и свештенослужители на Српската Православна Црква, во Соборниот храм во Темишвар, Романија,  посветен на „Христовото ...

  Comments: 0   View more...

 • Вознесение Христово - Спасовден во Темишвар - Романија

  Posted 2022-06-02 10:00:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/02-06-22/01.jpg" path="images/stories/02-06-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Вознесение Христово - Спасовден во Темишвар - Романија На 02.06.2022 година, кога Светата Православна Црква го празнува Вознесението Христово - Спасовден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, на покана од Епископот Будимски и администратор Темишварски г. Лукијан, Архиереј на Српската Православна Црква, чиноначалствуваше на Светата Архиерејска Литургија, во сослужение на Епископот г. Лукијан и свештенослужители на Српската Православна Црква, во Соборниот храм во Темишвар, Романија,  посветен на „Христовото ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела 6-та на Воскресение (на Слепиот)

  Posted 2022-05-31 10:00:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/31-05-22/01.jpg" path="images/stories/31-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Недела 6-та на Воскресение (на Слепиот) и освет на реновираниот храм во с. Пирава - Валандовско На 30.05.2022 година, Недела 6-та на Воскресение (на Слепиот), преп. Теодор Осветен; св. Николај Мистик, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, сослужуваше на Светата Архиерејска Литургија, со Митрополитите Повардарски г. Агатангел и Европски г. Пимен и свештенослужители од Повардарската Епархија, во храмот посветен на „Светиот вмч. Георгиј“ во с. Пирава - ...

  Comments: 0   View more...

 • Осветување на новата Фарма (штала за крави)

  Posted 2022-05-28 10:30:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/228-05-22/01.jpg" path="images/stories/228-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Осветување на новата Фарма (штала за крави) при Лесновската обител На 28.05.2022 година, кога правиме спомен на Светиот Гаврил Светогорец, Епископ Велички, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, г.г. Стефан, изврши освет на новата Фарма (штала за крави), при манастирот „Свети Гаврил Лесновски“ во ...

  Comments: 0   View more...

 • Спомен на Светиот Гаврил Светогорец, Епископ Велички во Лесново

  Posted 2022-05-28 10:00:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/28-05-22/01.jpg" path="images/stories/28-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Спомен на Светиот Гаврил Светогорец, Епископ Велички во Лесново На 28.05.2022 година, кога правиме спомен на Светиот Гаврил Светогорец, Епископ Велички, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, сослужуваше на Светата Архиерејска Литургија, со Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, г.г. Стефан, митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј и свештенослужители од Брегалничката Епархија, во манастирот „Свети Гаврил Лесновски“ во ...

  Comments: 0   View more...

 • Празнична Вечерна во Лесновскиот Манастир

  Posted 2022-05-27 10:00:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/27-05-22/01.jpg" path="images/stories/27-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Празнична Вечерна Богослужба во Лесновската обител На 27.05.2022 година, во навечерието на празникот на Светиот Гаврил Светогорец, Епископ Велички, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Празнична Вечерна Богослужба, во манастирот „Свети Гаврил Лесновски“ во ...

  Comments: 0   View more...

 • Св. Кирил и Методиј - Сесловенски Просветители и Учители

  Posted 2022-05-24 10:00:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/24-05-22/01.jpg" path="images/stories/24-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} На Св. Кирил и Методиј - Сесловенските Просветители и Учители во Соборниот Храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје На 24.05.2022 година, кога Светата Православна Црква го празнува споменот на Сесловенските Просветители и Учители, светите браќа Кирил и Методиј, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, сослужуваше на Светата Божествена Литургија, на која чиноначалствуваа Патријархот на Српската Православна Црква г.г. Порфириј и Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, г.г. Стефан и Архиереи на Српската Православна Црква и Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија, ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела 5-та на Воскресение (на Самарјанката)

  Posted 2022-05-22 10:00:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/22-05-22/01.jpg" path="images/stories/22-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Недела 5-та на Воскресение (на Самарјанката) во манастирот „Св. Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка На 22.05.2022 година, Недела 5 на Воскресение (на Самарјанката), св. пр. Исаиј, пренес. на мошт. на св. Николај, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на Архиепископот Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, г.г. Стефан и Архиереи на Македонската Православна Црква - Охридска Архиепископија, отслужија Света Воскресна Архиерејска Литургија во манастирот „Св. Јоаким Осоговски“ во Крива ...

  Comments: 0   View more...

 • Освет на камен-темелник за нов храм

  Posted 2022-05-15 10:30:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/155-05-22/01.jpg" path="images/stories/155-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Освет на камен-темелник за нов храм во месноста Бариште - с. Преод На 15.05.2022 година, Недела 4 на Воскресение (на Раслабениот), пренес. на мошт. на св. Атанасиј Велики, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, изврши освет на камен - темелник за изградба на нов храм посветен на Сесловенските Просветители „Св. Кирил и Методиј“ во местото Бариште, с. Преод - ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела 4-та на Воскресение (на Раслабениот)

  Posted 2022-05-15 10:00:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/15-05-22/01.jpg" path="images/stories/15-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Недела 4-та на Воскресение (на Раслабениот) во с. Ѓуриште - Светиниколско На 15.05.2022 година, Недела 4 на Воскресение (на Раслабениот), пренес. на мошт. на св. Атанасиј Велики, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Воскресна Архиерејска Литургија во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ во с. Ѓуриште - ...

  Comments: 0   View more...

 • Осветување на камбаното ѕвоно во с. Ратавица

  Posted 2022-05-08 10:00:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/088-05-22/01.jpg" path="images/stories/088-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Осветување на камбаното ѕвоно во с. Ратавица На 08.05.2022 година, Недела 3 на Воскресение (на Мироносиците), св. ап. и ев. Марко, св. Анинан Александриски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, изврши освет на камбаното ѕвоно за камбанаријата при храмот „Света Троица“ во с. Ратавица - ...

  Comments: 0   View more...

 • Осветување на нов храм во с. Рајчани

  Posted 2022-05-08 09:00:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/08-05-22/01.jpg" path="images/stories/08-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Осветување на нов храм во с. Рајчани - Кочанско На 08.05.2022 година, Недела 3 на Воскресение (на Мироносиците), св. ап. и ев. Марко, св. Анинан Александриски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, го освети новоизградениот храм посветен на „Света Троица“ во с. Рајчани - кочанско, а потоа отслужи Света Воскресна Архиерејска Литургија во новоосветениот ...

  Comments: 0   View more...

 • Храмова слава на храмот „Св. Вмч. Георгиј“ во Кочани

  Posted 2022-05-06 09:00:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/06-05-22/01.jpg" path="images/stories/06-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Храмова слава на храмот „Св. Вмч. Георгиј“ во Кочани На 06.05.2022 година, Свети великомаченик Георгиј Победоносец - Ѓурѓовден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Св. вмч. Георгиј“ во Кочани, на Литургијата верниот народ се причести со Телото и Крвта Христова, а Митрополитот одржа содржајна беседа. По литургијата Митрополитот Брегалнички г. ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела 2-ра на Воскресение (Томина Недела)

  Posted 2022-05-01 09:00:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/01-05-22/01.jpg" path="images/stories/01-05-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Недела 2-ра на Воскресение - Томина Недела во Македонска Каменица На 01.05.2022 година, Недела 2-ра на Воскресение - Томина Недела, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Воскресна Архиерејска Литургија во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Македонска Каменица, на Литургијата верниот народ се причести со Телото и Крвта Христова, а Митрополитот одржа содржајна беседа. По литургијата Митрополитот Брегалнички г. ...

  Comments: 0   View more...

 • Литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушница

  Posted 2022-04-30 09:00:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/30-04-22/01.jpg" path="images/stories/30-04-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Литургија во Струмица и литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушница На 30.04.2022 година, Сабота од Светлата Седмица, св. свешт-мч. Кипријан Слепченски, св. свешт-мч. Симеон, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на Епископот Стобиски г. Јаков и свештенослужители од Струмичката и Брегалничката Епархија, отслужија Света Воскресна Архиерејска Литургија во храмот „Св. Димитриј и Св. Григориј Палама“ во Струмица, а по Литургијата тргна свечената литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушница и мошти од Св. Гаврил Велички, Св. Василиј Велики и Св. Првомаченик Стефан, ...

  Comments: 0   View more...

 • Источен Петок - Балаклија

  Posted 2022-04-29 09:00:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/29-04-22/01.jpg" path="images/stories/29-04-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} На Источен Петок - Балаклија во Марена, метох на Лесновскиот манастир На 29.04.2022 година во манастирот посветен на Животворниот извор на Пресвета Богородица - Источен Петок - Балаклија, во месноста Марена - Златово, метох на Лесновскиот манастир, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, отслужи Света Воскресна Архиерејска ...

  Comments: 0   View more...