МПЦ-ОА - Скопска Епархија »

 • Во Господа се упокои ставрофорниот протојереј Јован Таковски

  Posted 2023-04-21 14:00:14 by: Сард

  На 19.4.2023 година, во Господа се упокои ставрофорниот протојереј Јован Таковски – најплодниот црковен деец и ерудит од поновата историја на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија. Со својот беспрекорен интелект, учителствување, беседништво и преведување на современ македонски јазик, отец Јован Таковски остави зад себе длабоки траги како за Македонската Црква, така и за Татковината. ...

  Comments: 0   View more...

 • Втор ден Велигден во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје

  Posted 2023-04-17 10:59:05 by: Сард

  На 17.4.2023 година – вториот ден од Велигден, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, богослужеше на Светата  Златоустова Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје. Пред Литургијата во чин чтец беше ракопроизведен г. Тома Тодоровски. ...

  Comments: 0   View more...

 • Пасхална богослужба во Соборниот храм

  Posted 2023-04-16 11:27:39 by: Сард

  На 16.4.2023 лето Господово, во денот во кој Црквата го прославува светлото Христово Воскресение, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Пасхална Литургија во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје. Торжествената прослава на победата на животот над смртта започна во ноќта на 15 спроти 16 април со раздавање на светиот Благодатен Оган, ...

  Comments: 0   View more...

 • Во Скопје пристигна светиот Благодатен Оган

  Posted 2023-04-15 19:15:37 by: Сард

  Во попладневните часови од Велика Сабота, на Меѓународниот Аеродром во Скопје пристигна светиот Благодатен Оган, кој беше донесен од наша црковно-државна делегација и пречекан од премиерот на Македонија, г. Димитар Ковачевски и свештенослужители од епархиите од нашата Света помесна Црква. По пристигнувањето на аеродромот во Скопје, Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, заедно со премиерот, ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Василиева Литургија во манастирот „Свети Наум Охридски“ во Радишани

  Posted 2023-04-15 10:55:24 by: Сард

  На 15.4.2023 година, Велика Сабота, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан отслужи Света Василиева Литургија во манастирот „Свети Наум Охридски“ во н. Радишани. На Литургијата во ѓаконски чин беше ракоположен богословот Илија Јанковски. ...

  Comments: 0   View more...

 • Утрена богослужба за Велика Сабота со Статиите на Оплакувањето Христово

  Posted 2023-04-14 21:30:29 by: Сард

  На 14.4.2023 г., Велики Петок, Неговото Блаженство, Архиепископoт Охридски и Македонски г. г. Стефан, отслужи Утрена богослужба за Велика Сабота со Статиите на Оплакувањето Христово во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“.  При крајот на богослужбата беше извршена литија со ...

  Comments: 0   View more...

 • Царски Часови и Вечерна богослужба во храмот „Света Петка“ во Црниче

  Posted 2023-04-14 10:21:13 by: Сард

  На 15.4.2021 год., Велики Петок, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, богослужеше Царски Часови и Вечерна богослужба во храмот „Света Петка“ во Црниче. На Вечерната беше изнесена Плаштаницата, на која е претставено Христовото Пречисто Тело во ...

  Comments: 0   View more...

 • Служба на светите и спасителни страданија во Соборниот храм

  Posted 2023-04-13 22:05:23 by: Сард

  На 14.4.2023 година во навечерието на Велики петок, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, богослужеше на Утрената богослужба во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“, на која се читаат Дванаесетте свети и страдални Евангелија. За време на службата беше изнесен и Чесниот Крст на Распетието Христово пред кој се поклони чесното свештенство и ...

  Comments: 0   View more...

 • Велигденско послание

  Posted 2023-04-13 12:23:09 by: Сард

  † СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, А ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО ВЕЛИЧЕСТВЕНИОТ И ТОРЖЕСТВЕН ПОЗДРАВ – ХРИСТОС  ВОСКРЕСE!   Јас сум воскресението и животот; кој верува ...

  Comments: 0   View more...

 • Василиева Литургија на Велики Четврток во храмот „Св. Димтриј“ во Скопје

  Posted 2023-04-13 12:17:25 by: Сард

  На 13.4.2023 г., Велики Четврток, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски  г.г. Стефан, боголужеше на Светата Василиева Литургија во храмот „Свети Димитриј“ во Скопје. По Литургијат беше направен Маслосвет. ...

  Comments: 0   View more...

 • Windows 10 download clean install free download

  Posted 2023-02-24 08:13:58 by: Сард

  Looking for: How to do a clean installation of Windows 10 | Windows Central Click here to Download                                                                           ...

  Comments: 0   View more...

 • Access videos and tutorials – Microsoft Support.

  Posted 2023-02-24 08:13:57 by: Сард

  Looking for: Microsoft access 2013 training free free download Click here to Download                                                                                     ...

  Comments: 0   View more...

 • Adobe premiere pro cs3 price in india free.ピアス(イヤーラップ) 商品一覧

  Posted 2023-02-24 08:13:56 by: Сард

  Looking for: イヤーラップの通販ショップ | 激安アクセサリー通販 LUPIS(ルピス).Project Management – Adobe® Premiere® Pro CS3 Classroom in a Book® [Book] Click here to Download                                                                     ...

  Comments: 0   View more...

 • Adobe illustrator cc 2018 arabic typing free download

  Posted 2023-02-24 08:13:52 by: Сард

  Looking for: Adobe illustrator cc 2018 arabic typing free download Click here to Download                                                                                   ...

  Comments: 0   View more...

 • Download Adobe Captivate for Windows 8 (32/64 bit) in English – Download Adobe Captivate

  Posted 2023-02-24 08:13:48 by: Сард

  Looking for: Adobe captivate 8 download full version free download. Adobe Captivate for Windows 8 (32/64 bit) Click here to Download                                                                     ...

  Comments: 0   View more...

 • SketchUp Pro Crack + License Key Free Download [Latest]

  Posted 2023-02-24 08:13:47 by: Сард

  Looking for: Sketchup pro 2015 serial number and authorization code list free Click here to Download                                                                               ...

  Comments: 0   View more...

 • Download – free – latest version.

  Posted 2023-02-24 08:13:46 by: Сард

  Looking for: F lux windows 10 Click here to Download                                                                                           ...

  Comments: 0   View more...

 • One moment, please.Bluestacks Rooted Offline Installer For Windows 10//8/7 PC

  Posted 2023-02-24 08:13:41 by: Сард

  Looking for: Bluestacks Offline Installer Download Rooted for Windows 10/8/7/Xp PC Click here to Download                                                                                 ...

  Comments: 0   View more...

 • Download adobe indesign cc 2015 ipeenk free download

  Posted 2023-02-24 08:13:38 by: Сард

  Looking for: “جهاز المشروعات” ينفذ مشروعات كثيفة العمالة للمساهمة في تطوير المناطق العشوائية – موقع متناهي. Click here to Download                                                                       ...

  Comments: 0   View more...

 • Meiryo font download windows 10. Meiryo Ui Free Font

  Posted 2023-02-24 08:13:37 by: Сард

  Looking for: Meiryo font download windows 10 Click here to Download                                                                                         ...

  Comments: 0   View more...

 • Богојавление во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје

  Posted 2023-01-19 13:30:26 by: Сард

  На 19.1.2023 година, денот во кој Црквата го прославува Богојавлението Господово (Водици), Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, богослужеше и проповедаше на Светата Божествена Литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје. По Литургијата беше извршен Голем водосвет; потем Архиепископот, свештенството и бројниот народ, во литија, се упатија кон мостот „Слобода“, ...

  Comments: 0   View more...

 • Василиева Литургија во Соборниот храм

  Posted 2023-01-18 13:37:35 by: Сард

  На 18.1.2023 година, на Водокрст, во навечерието на Светото Богојавление, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, присуствуваше на Утрена богослужба, Царски часови и Вечерна богослужба со Света Василиева Литургија во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови  тајни. По Литургијата беше извршен Голем ...

  Comments: 0   View more...

 • Средба со амбасадорката на САД

  Posted 2023-01-17 14:06:55 by: Сард

  На 17. 1. 2023 година, во Архиепископската резиденција, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан ја прими новата амбасадорка на САД, Нејзината екселенција г-ѓа Анџела П. Агелер, којашто беше придружувана од претставници од Одделот за политички прашања во Амбасадата на САД. На  средбата, којашто помина во срдечна атмосфера, присуствуваа и Неговото Преосвештенство Епископот Хераклејски г. ...

  Comments: 0   View more...

 • Посета на Карловачката богословија „Св. Арсениј“

  Posted 2023-01-17 12:12:32 by: Сард

  На 10.1.2023 г., со благослов на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, претставници на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, учествуваа на добротворен настан со изведба на народни песни за помош на четиригодишната Софија која се бори со тешка болест. Настанот беше одржан со благослов на Неговото Преосвештенство, Епископот Сремски г. Василиј, ...

  Comments: 0   View more...

 • Средба со висок гостин од Вселенската Патријаршија

  Posted 2023-01-16 12:09:52 by: Сард

  Вчера, на 15.1.2023 година, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан во Архиепископската резиденција го прими Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Алкалохориски г. Андреј, од Критската Архиепископија ‒ Вселенска Патријаршија, кој, воедно, е и редовен професор на Аристотеловиот Универзитет во Солун, по предметот Црковна историја. На средбата гостинот му ги пренесе на Архиепископот поздравите и честитките ...

  Comments: 0   View more...