МПЦ-ОА - Кумановско Осоговска Епархија »

 • Недела на Светите Отци од I Вселенски Собор

  Posted 2023-05-29 14:57:59 by: Сард

  На 28.05.2023 година, во Неделата на св. Отци од I Вселенски собор, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско – осоговски г. Григориј служеше Света Литургија во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива Паланка. На... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вознесение Христово – Спасовден

  Posted 2023-05-25 20:21:47 by: Сард

  На 25.05.2023 година, кога го прославуваме Вознесението Христово – Спасовден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј во сослужение со Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Епископот Стобиски г. Јаков, служеше Света Литургија во храмот... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба за празникот Вознесение Христово – Спасовден

  Posted 2023-05-24 19:51:11 by: Сард

  На 24.05.2023 година, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Вечерна богослужба за празникот на Вознесението Христово – Спасовден, во храмот „Вознесение Христово“, во нас. Долно Којнаре, Куманово. ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети рамноапостолни Кирил и Методиј, сесловенски просветители

  Posted 2023-05-24 08:47:38 by: Сард

  На 24.05. 2023 година, кога Црквата го слави споменот на светите рамноапостолни и сесловенски просветители Методиј и Кирил, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Литургија во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Преподобен Јоаким Крчовски

  Posted 2023-05-23 18:49:34 by: Сард

  На 23.05.2023 год., кога црквата го слави споменот на преподобниот Јоаким Крчовски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј во сослужение со Митрополитот Повардарски г. Агатангел, Митрополитот Брегалнички г. Иларион и Митрополитот г. Јосиф,... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба за преподобен Јоаким Крчовски

  Posted 2023-05-23 04:17:13 by: Сард

  На 22.05.2023 год., кога го славиме споменот на преподобниот Јоаким Крчовски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Вечерна богослужба во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива ...

  Comments: 0   View more...

 • Пренос на моштите на св. Николај Мирликијски

  Posted 2023-05-22 11:22:03 by: Сард

  На 22 мај 2023 година, кога Црквата го слави Преносот на моштите на свети Николај Мирликијски во Бари, во храмот на свети Никола во Кратово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Златоустова... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба за пренос на моштите на свети Николај Мирликијски

  Posted 2023-05-22 04:35:42 by: Сард

  На 21.05. 2023 година,  кога го славиме преносот на моштите на Архиепископот Мирликијски, светиот Николај Чудотворец, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Вечерна богослужба во Митрополитскиот соборен храм на свети Никола во ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела на слепиот

  Posted 2023-05-21 09:18:27 by: Сард

  На 21.05.2023 год., во шеста недела по Пасха, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Златоустова Литургија во храмот на Света Троица во Куманово. На Светата Литургија, верниот народ се причести со... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела на Самарјанката

  Posted 2023-05-14 11:54:30 by: Сард

  На 14.05.2023 год.,  Недела на Самарјанката, Неговото Високопреосвештенство Mитрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во митрополитскиот соборен храм на Свети Никола во Куманово. На Литургијата, на Неговото Високопреосвештенство му сослужуваа Намесникот на Кривопаланечкото... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Oсветување на Крст во с. Табановце

  Posted 2023-05-07 07:23:22 by: Сард

  На 06.05.2023 год., Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско – осоговски г. Григориј изврши осветување на Крст во с. Табановце, Куманово. Крстот е изграден со средства од месното население на с. ...

  Comments: 0   View more...

 • Источен Петок – Балаклија

  Posted 2023-04-21 10:24:02 by: Сард

  На 21.04.2023 год., Петок од Светлата Седмица – Источен Петок, празник востановен заради чудата што се случувале на изворот покрај храмот „Животоносен источник“ (кој бил посветен на Пресвета Богородица, а се наоѓал во Балаклија,... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна за Источен Петок – Балаклија

  Posted 2023-04-20 18:37:06 by: Сард

  На 20 април 2023 година (четврток од Светлата седмица), во храмот на света Петка во Бедиње – Куманово, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Вечерна ...

  Comments: 0   View more...

 • Воскресение Христово (трет ден)

  Posted 2023-04-18 09:59:58 by: Сард

  На 18 април 2023 година (вторник од Светлата седмица), во храмот на свети Јован Крстител во Кратово, митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Воскресение Христово (втор ден)

  Posted 2023-04-18 09:53:22 by: Сард

  На 17 април 2023 година (понеделник од Светлата седмица) во храмот на свети Димитриј во Крива Паланка, митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Голема пасхална Вечерна во Куманово

  Posted 2023-04-16 08:43:45 by: Сард

  На 16 април 2023 година, во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј, служеше голема пасхална Вечерна. Христос воскресна! Навистина ...

  Comments: 0   View more...

 • Воскресение Христово

  Posted 2023-04-16 07:16:37 by: Сард

  На 16 април 2023 година, во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј го објави светлото Воскресение Христово и служеше Света Златоустова Литургија. На Светата Литургија, верниот народ... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Пасхално послание 2023 година

  Posted 2023-04-15 20:22:18 by: Сард

  † ГРИГОРИЈ, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, МИТРОПОЛИТ КУМАНОВСКО‒ОСОГОВСКИ, ИСПРАЌА ПАСХАЛНО ПОСЛАНИЕ ДО СЕЧЕСНОТО СВЕШТЕНСТВО, БОГОЉУБИВОТО МОНАШТВО И СИТЕ ХРИСТОЉУБИВИ ПРАВОСЛАВНИ ЧЕДА НА КУМАНОВСКО‒ОСОГОВСКАТА ЕПАРХИЈА, ПОЗДРАВУВАЈЌИ ГИ СО БЕЗГРАНИЧНО ВООДУШЕВУВАЧКИОТ ПОЗДРАВ ХРИСТОС ВОСКРЕСНА!   Не бојте... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Велика Сабота

  Posted 2023-04-15 08:26:54 by: Сард

  На Велика Сабота (15 април 2023 година), во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Божествена Василиева Литургија. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Утрена богослужба со Чин на погребение

  Posted 2023-04-15 08:21:36 by: Сард

  На 14 април 2023 година, во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше великосаботна Утрена богослужба со Чинот Погребение на Господ наш Исус ...

  Comments: 0   View more...

 • Царски часови и Вечерна богослужба на Велики Петок

  Posted 2023-04-14 10:09:55 by: Сард

  На 14 април 2023 година (Велики Петок), во митрополитскиот соборен храм на свети Никола во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Царски Часови и Вечерна богослужба, на која симболично се соврши симнувањето од Крст и... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба за празникот на св. мч. Георгиј Кратовски

  Posted 2023-02-23 19:33:21 by: Сард

  На 23.02.20223 година, за празникот на св. мч. Георгиј Кратовски и св. Власиј, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Вечерна богослужба во храмот на свети Георгиј Кратовски во Кратово.   ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија на Сретение на Господ Исус Христос

  Posted 2023-02-15 19:32:58 by: Сард

  На 15.02.2023 година, на празникот Сретение на Господ Исус Христос, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј служеше Света Литургија во храмот на свети вмч. Димитриј во Крива Паланка. На Светата Литургија верниот народ се... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна Богослужба за Сретение на Господ Исус Христос

  Posted 2023-02-15 06:05:12 by: Сард

  На 14.02.2023 година, за празникот Сретение на Господ Исус Христос, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско – осоговски г. Григориј служеше Вечерна богослужба во манастирот на свети Јоаким Осоговски во Крива ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија на празникот на светите Три Јерарси: Василиј Вeлики, Григoриј Бoгoслoв и Јoван Златoуст

  Posted 2023-02-12 18:48:18 by: Сард

  На 12.02.2023 година, кога се празнуваат светите Три Јерарси, Василиј Вeлики, Григoриј Бoгoслoв и Јoван Златoуст, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско-осоговски г.Григориј, во сослужение со митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар и епископот Хераклејски г. Климент, служеше... Повеќе ...

  Comments: 0   View more...