ПорталМК - Премин »

 • Блажена матушка Алипија Голосеевска

  Posted 2021-11-27 06:37:46 by: Сард

  По промислата Божја, Христа ради јуродивата Агапија, дошла во Киево – Печерската лавра, каде што проживеала до самото нејзино затворање. Архимандритот Кронид за време на потстригот во монаштво ú дал на Агапија ново име – Алипија, благословувајќи  ја на подвигот на столпништво. Три години подвижницата поминала во шуплината на едно старо ...

  Comments: 0   View more...

 • БEСEДА ЗА ГОРДОСТА

  Posted 2021-11-27 05:52:31 by: Сард

  Гoрдoста e ширoк прoзoрeц прeку кoј брзo сe вeтрeат нашитe заслуги и ситe дoбри дeла. Прeд луѓeтo ништo нe нè прави тoлку празни, ниту прeд Бoга така нeдoстoјни какo гoрдoста. Кoга Гoспoд нe e гoрд, зoштo ниe да бидeмe? Кoј има пoгoлeми права oд Гoспoда да бидe гoрд, Кoј гo сoздал свeтoт и Кoј сo Свoјата сила гo oдржува? И глeдај, Oн сe пoнижи какo слуга, какo слуга на цeлиoт свeт; дo смртта, смртта на ...

  Comments: 0   View more...

 • За гордоста

  Posted 2021-11-26 21:48:02 by: Сард

  "Активниот егоист навредува, пасивниот – се навредува. Навредите на активните и навредливоста на пасивните егоисти многу го збркуваат животот.Исходот од овие состојби е само еден – кон духовна слобода: да не навредуваме никого и да не се навредуваме од ...

  Comments: 0   View more...

 • ДУХОВНА ПРЕТПАЗЛИВОСТ

  Posted 2021-11-24 06:18:17 by: Сард

    Да бидеме искрени - современиот свет го поставува човекот на пиедестал. Го опсипува со внимание,грижливо му се наметнува, говори за него со пофални слова. Уште повеќе,го поставува во центарот на сè. Постојано ги промовира неговите интереси, ги благословува неговите сомнителни достигнувања и што е најважно - споредува сè со неговата „исклучителна“ ...

  Comments: 0   View more...

 • Објавена книгата „Од трезорот на Охридската архиепископија – белешки за светите твари и уметничките дела“

  Posted 2021-11-24 05:02:38 by: Сард

  Како што посочија од издавачката куќа, освен што дава преглед на ремек-делата на една од најзначајните архиепископии на православниот свет, книгата претставува и значаен придонес за црковната историја на уметноста во државава. Книгата содржи и шеесетина фотографии и скратена верзија на текстот на англиски ...

  Comments: 0   View more...

 • Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни и бестелесни

  Posted 2021-11-21 06:10:31 by: Сард

   Кога сатаната, Луцифер, отпаднал од Бога и со себе ги повлекол во пропаст еден дел од ангелите, тогаш Михаил станал и возвикнал пред неотпаднатите ангели: „Да внимаваме! Да застанеме добро, да стоиме со страв!“ И сите небесни војски на верните ангели громко запеаја: „Свјат, Свјат, Свјат Господ Саваот исполн небо и земља слави ...

  Comments: 0   View more...

 • Соборот на Светиот Архистратиг Михаил и останатите Сили небесни бестелесни

  Posted 2021-11-21 06:00:27 by: Сард

   Од длабоката древност Божјите ангели се празнувани од луѓето. Но тоа празнување често се одметнуваше во обожување на ангелите (4 Царства 23, 5). Еретиците прикажуваа сешто за ангелите. Некои од луѓето во ангелите гледаа богови, други иако не ги сметаа за богови ги нарекуваа создатели на сиот видлив свет. Лаодикискиот помесен собор којшто се одржа четири или пет години пред I Вселенски Собор, ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на соборот на светиот Архангел Михаил 8 ноември / 21 ноември 2020

  Posted 2021-11-20 14:40:00 by: Сард

  Архистратизи на небесните воинства,ние недостојните постојано ве молиме:со вашите молитви заштитете нѐ,под покровот на крилјата на вашата славаневешествена, пазејќи нѐ нас кои усрдно пред ...

  Comments: 0   View more...

 • Акатистот на свети Гаврил Ургебадзе (15.02.2019)

  Posted 2021-11-19 06:00:30 by: Сард

   — Преку дваесет и пет години мојата професионална активност е поврзана со објавување печатени дела. Сум работела како лектор и уредник во издавачки куќи, весници, списанија. Изминатите петнаесет години бев ангажирана во издавањето на духовна литература. Кога издавачката куќа „Апостол на верата“ ме повика да го уредам објавувањето на книгата од Малхаз Џинорија за светиот исповедник Гаврил Ургебадзе, ...

  Comments: 0   View more...

 • Николај Берѓаев: СТАРИОТ И НОВИОТ ЗАВЕТ ВО СВЕСТА НА ЛАВ ТОЛСТОЈ

  Posted 2021-10-27 16:10:32 by: Сард

  Религијата на Толстој знае само за Отецот, и не може да знае за Синот.  Не можеме да го сметаме за хрстијанин оној на кого му е туѓа и одвратна самата идеја за искупувањето, самата потреба од Спасител, т.е., оној на кого му е одвратна идејата за Христос. Таква омраза спрема идејата за искупувањето, такво нејзино жигосување како неморална, христијанскиот свет не познавал до појавата на ...

  Comments: 0   View more...

 • БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

  Posted 2021-10-27 05:08:18 by: Сард

  Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил Исуса Навина. Ангeл вoјувал за царoт Јeзeкиј правeдниoт и за eдна нoќ ја уништил цeлата халдeјска вoјска. Кoлкупати ангeли ги пoсeтилe апoстoлитe и христијанскитe мачeници вo ...

  Comments: 0   View more...

 • Внимание, момчиња и девојчиња - невиноста не е исто што и наивноста- Кејлин Кослоски

  Posted 2021-10-26 05:37:37 by: Сард

  Веројатно често се чувствувате дека сте "наивни" поради тоа што не сте имале многу врски во животот. Тоа е поради тоа што овие три зборови често се мешаат во денешното општество. Денес луѓето мислат дека ако си "искусен" кога станува збор за врските и забавувањето, значи дека со самото тоа си и "позрел", а ако немаш искуство со врските, значи дека и понатаму си ...

  Comments: 0   View more...

 • Спомен на Светите Отци од Седмиот Вселенски собор

  Posted 2021-10-24 05:18:24 by: Сард

  Постојат 7 Вселенски Собори кои што се одржувале во периодот од 4 до 8 век и тоа: 1 во Никеја 325 година; 2 во Цариград (Константинопол) 381 година; 3 во Ефес 431 год.; 4 во Халкидон 451 год.; 5 во Цариград 553 год.; 6 во Цариград 680 год.; и  последен Вселенски Собор што го има одржано Светата црква Христова е Седмиот Вселенски собор во Цариград ...

  Comments: 0   View more...

 • Архиепископ Анастасиј Јанулатос: Православието и човековите права – ΙΙI дел

  Posted 2021-10-23 07:34:23 by: Сард

  Разбирливо е дека нашите примарни Декларации за правата на човекот ставаат исклучителен акцент врз правата, без да ги поврзуваат или ставаат во релација со задолженијата; тие документи се напишани за време на револуција против државната власт и се стремат да ги заштитат граѓаните од своеволната употреба на таа власт. Сепак, во потрезвената атмосфера на денешната глобална перспектива, таа едностраност треба да биде ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на светата Христова подвижничка Пелагија преподобна 8 октомври / 21 октомври 2021

  Posted 2021-10-20 13:00:03 by: Сард

  Од темнина изведи ја душата моја –повикуваше о, ти славна мајко Пелагиокон Небесниот Женик твој Христос,Он те поведе во ...

  Comments: 0   View more...

 • архим. Емилиан Симонопетритски: ЖЕЛБА И ТАГА

  Posted 2021-10-20 08:10:33 by: Сард

  Умот кој долго размислува за нешто материјално, се разбира, станува зависен од тоа, имено, тоа е или желба, или тага, или гнев, или злопамтие, и ако не смета дека тоа е ништожно, нема да  може да се ослободи  од таа страст.Тоа се зборови што ги одразуваат длабочините на нашата душа. Кога умот талка некаде, тоа не е случаен и ненамерен настан; тоа ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на светите Христови маченици Сергеј и Вах 7 октомври / 20 октомври 2021

  Posted 2021-10-19 13:00:27 by: Сард

  Величание на Христовите страдалници, и очи на Црквата Христова, Сергее многустрадалени Вакхе преславен, просветете ги очите на нашите души.Молете се на Господа да ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Светиот апостол Тома

  Posted 2021-10-18 22:52:25 by: Сард

  Еден од Дванаесетте големи апостоли. Со неговиот сомнеж во воскресението на Господ Исус Христос беше придобиена нова потврда за тој чудесен и спасоносен настан. Имено, воскреснатиот Господ повторно им се јави на учениците за да го увери Тома. И му рече Господ на Тома: „..дај ја раката своја и стави ја во ребрата Мои; и не биди неверлив, но ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на светиот Христов апостол Тома 6 октомври / 19 октомври 2021

  Posted 2021-10-18 15:27:06 by: Сард

  Ученик Христов бивајќи, на Божествениот Апостолски Собор сотрудник,со неверие го прими известувањето,за Христовото воскресение,и тогаш со допир поверува во пречистото Негово ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на светата маченичка Харитина 5 октомври / 18 октомври 2021

  Posted 2021-10-17 13:09:14 by: Сард

  Распламтена со огнот на Божественатаљубов уште од младоста,погледот на твоите очи од сѐ што е во светотси го одвратила, и заради Христа ...

  Comments: 0   View more...

 • Архиепископ Анастасиј Јанулатос: Православието и човековите права – ΙΙ дел

  Posted 2021-10-17 06:32:59 by: Сард

  Корените на оваа загриженост се кријат во хуманистичката традиција на ренесансата; во борбата за самоопределување, независност и еднаквост, кои се одвивале и продолжуваат да се одвиваат во многу делови на светот: во филозофските идеи на мислители како Лок, Французинот Жан Жак Русо, Американецот Томас Џеферсон, Германецот Карл Маркс и Русинот Ленин; како и во содејството ...

  Comments: 0   View more...

 • Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

  Posted 2021-10-17 06:07:42 by: Сард

   Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може да се смени, но не и подвигот на послушание. Без послушание нема премин од противприроден во природен начин на живот, од умно-усното пелтечење во умно-срдечна ...

  Comments: 0   View more...