МПЦ-ОА - Струмичка Епархија »

 • Мајката Црква во Константинопол ја прегрна Охридската Архиепископија во единство

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Мајката Црква во Константинопол ја прегрна Охридската Архиепископија во единство (09.06.2022 07:29) Константинопол, Градот на Богомајката, окото на светот, престолнината на ромејската цивилизација, Новиот Рим, кој ја напои сета вселена со Божественото учење и спасителните догми и го просветли светот со премудрост вишна и земна, не престанува да блеска и денес со евангелската и духовна светлина, преку првопрестолната Мајка Црква, Вселенската Патријаршија. Од нејзиното седиште во Фенер, таа продолжува да свети како вистински фенер за целата православна екумена. Токму од неа, од светата Константинополска Патријаршија, возглавена од мудриот Вселенски Патријарх, Неговата Сесветост, Архиепископот на Новиот Рим г. г. Вартоломеј, денес на нашата славна Охридска Архиепископија ѝ заблеска благословот на единството со сета полнота на едната, света, соборна и апостолска Црква. Имено, попладнево во древниот и свет Патријаршиски, Ставропигијален Манастир на Пресвета Богородица, посветен на нејзиниот Живоносен Источник „Балаклија“, се одржа Вечерна богослужба по ...

  Comments: 0   View more...

 • Посета на манастирот Водоча

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Посета на манастирот Водоча (09.06.2022 19:33) Денес, во посета на манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, Водоча, беа ректорот на Великотрновскиот универзитет „Св. Кирил и Методиј“, проф. д-р Христо Бонџолов, проректорот за меѓународни односи, проф. д-р Димитар Димитров и доц. д-р Владимир Владов, продекан на Факултетот за современи јазици при Великотрновскиот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, Бугарија. Гостите ги прими Митрополитот Струмички Наум.                                      ...

  Comments: 0   View more...

 • Сеноќно бдение во Водоча

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Во чест на преподобен Георгиј ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштение

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Соопштение (07.06.2022 14:52) Му благодариме на Милостивиот Бог, а воедно и на сестринската Српска Православна Црква (СПЦ) за снисходливоста и покажаната љубов за помирување и за навремено и брзо решавање на меѓусебниот однос и административните аспекти, што произлезе како насока од страна на Великата Христова Црква во Константинопол и со актот за враќање во канонско единство на Охридската Архиепископија и со сите досегашни напори. Овој процес меѓу двете Цркви беше заокружен вчера во Белград, како меѓусебно решение, со издавањето на официјален документ, како своевидна препорака со која нашата света Црква се претставува како подготвена и достојна за автокефалност. Известуваме дека во наредниот период, при официјалната посета на Фанар за Педесетница, што со голема радост ја очекуваме и кога ќе биде официјализирано нашето прифаќање во сеправославното литургиско и канонско единство, претстои да биде известена Вселенската Патријаршија за решението на СПЦ за да бидат затворени сите управни прашања меѓу двете Цркви. Изразуваме полноцрковна надеж, во ...

  Comments: 0   View more...

 • Томосот за Автокефалија на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија доделен од Српската Православна Црква

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Томосот за Автокефалија на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија доделен од Српската Православна Црква (06.06.2022 14:52) „Порфириј, по милоста Божја, Архиепископ Пеќски, Митрополит Белградско-карловачки и Патријарх Српски, со свештените архиереи од Свештениот собор на Српската Православна Црква, на Блаженејшиот Архиепископ Стефан, Архиепископот Охридски и Македонски, согласно осветениот и најсветиот и востановен канонски поредок на најсветата Православна Црква Христова, и посебно во согласност со 34-то правило од каноните на Светите Апостоли, …врз основа на Одлуката на Светиот Архиерејски Собор на СПЦ, под бр. АС 55, Зап. бр. 65, од 7 мај од тековната година, со која се излегува во пресрет на Молбата на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква – Орхидска Архиепископија (САС, бр. 65, од 18 мај од тековната година), та на Црквата на која се однесува, на автономната и во составот на Српската Патријаршија, ѝ додели канонски статус на АВТОКЕФАЛНА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА, та на истата ѝ се благословува, доделува и признава бараниот ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Ново Село

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Божествена Литургија во Ново Село (05.06.2022 20:58) Во Неделата на Светите отци од Првиот Вселенски собор и кога Црквата го празнува споменот на свети Михаил Синадски, Викарниот епископ г. Јаков Стобиски отслужи Божествена  литургија во манастирот „Свети великомаченик Георгиј и преподобен Антониј Велики“, во Ново Село. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.                                ...

  Comments: 0   View more...

 • Архиепископот г.г. Стефан за „То Вима“: Единствено Вселенската Патријаршија издава томос за автокефалност

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  Архиепископот г.г. Стефан за „То Вима“: Единствено Вселенската Патријаршија издава томос за автокефалност (05.06.2022 20:45) Поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан во ексклузивно интервју за грчкиот весник „То Вима“, вели дека Охридската Архиепископија ќе го почитува канонскиот поредок на Православната Црква и ќе бара Томос за автокефалност од Вселенската Патријаршија, затоа што таа е единствената Црква која по традициите и каноните издава таков документ. „Во православното предание има ред на работите. Ние се надеваме за автокефалија како што добија и од кого добија сите послехалкидонски цркви. Нити бараме, нити посакуваме, нити заслужуваме експресни решенија, не сакаме нешто што ќе ја постави Охридската Архиепископија на половина пат и измеѓу. Во подготвителните заседанија, но и со разговорите во Шамбези, беше поставено прашањето за начинот на доделување на автокефалноста, односно тоа да се одвива по пат на некаков сеправославен консензус и да биде потврдено од сите претстојатели на Црквите. Вселенскиот Патријарх беше многу снисходлив, откажувајќи се ...

  Comments: 0   View more...

 • СПЦ го официјализираше прифаќањето на автокефалноста на МПЦ – ОА

  Posted 2022-06-10 18:42:05 by: Сард

  СПЦ го официјализираше прифаќањето на автокефалноста на МПЦ – ОА (05.06.2022 20:33) Денес, на 5 јуни 2022 година, во Неделата на Светите отци од Првиот Вселенски собор, Неговата Светост Патријархoт Српски г.г. Порфириј чиноначалствуваше со Светата Архиерејска Литургија во соборниот храм „Свети Архангел Михаил“, во Белград, во сослужение на Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, а во сослужение на Високопреосветените Митрополити Преспанско-пелагониски г. Петар, Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Повардарски г. Агатангел, Европски г. Пимен, Кумановско-осоговски г. Григориј и Нивните Преосвештенства Епископите Зворничко-Тузлански г. Фотиј, Крушевачки г. Давид, Ремезијански г. Стефан, Топлички и избраниот шабачки г. Јеротеј, Хвостански и избраниот западноевропски г. Јустин, избраниот епископ Јегарски арх. Нектариј, во молитвено присуство на Високопреосветениот митрополит Тетовско-гостиварски г. Јосиф и Преосветените епископи  Хераклејски г. Климент, Бачки г. Иринеј, Маркански г. Сава и пензионираниот канадски г. Георгиј. На крајот од ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Водоча

  Posted 2022-06-03 09:56:18 by: Сард

  Божествена Литургија во Водоча (02.06.2022 15:45) Денес, на празникот Вознесение Христово, викарниот епископ Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, во Водоча. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.                                 ...

  Comments: 0   View more...

 • Вознесение или превознесување?

  Posted 2022-06-03 09:56:18 by: Сард

  Вознесение или превознесување? (01.06.2022 15:58) Господовите празници се убава можност да се потсетиме на некои клучни настани кои го овозможуваат нашиот духовен живот во Православната Црква. Ако Синот Божји не се симнеше на земјата меѓу нас, воплотувајќи се од Светиот Дух и Дева Марија (со Нејзина слободна и љубовна согласност), и ако не станеше Човек, и ние не ќе можевме во Малиот Вход од Светата Литургија на Црквата да се вознесеме и да застанеме пред престолот Божји. Ако Он не се крстеше, и ние не ќе можевме да умреме за гревот и да бидеме живи за Бог во Него. Ако Он не ја проповедаше Својата Блага Вест за Царството Божјо, и ние не ќе можевме на Светата Литургија на Црквата да го читаме и проповедаме Неговиот Нов Завет. Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот наш живот на светиот престол Божји преку Даровите што ги принесуваме на него. Ако Он не воскреснеше и ние не ќе можевме да го откриеме Царството Небесно внатре во нас, во нашето духовно срце, ниту ќе можевме да ...

  Comments: 0   View more...

 • Известување до медиумите

  Posted 2022-06-03 09:56:18 by: Сард

  Известување до медиумите (03.06.2022 09:23) Како што веќе беше објавено во јавноста, во периодот од 9 – 12. 06. 2022 година, делегација на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија, ќе престојува во посета на Вселенската Патријаршија во Истанбул, поранешен Константинопол, денешна Р. Турција. Поради пројавениот интерес на домашните медиуми, Ве информираме дека за известување од оваа посета потребно е да се обратите до прес службата на Вселенската Патријаршија, на следниов контакт:   Nikolaos Papachristou Tel +90.212-521.04.30. Fax +90.212-631.55.35. E-mail:      Со почит,   Кабинет на Архиепископот ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Водоча

  Posted 2022-06-03 09:56:18 by: Сард

  Божествена Литургија во Водоча (27.05.2022 12:24) Денес, на празникот на свети Леонтиј Струмички патријарх Ерусалимски, викарниот епископ Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, во Водоча. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.                                 ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Орестијада

  Posted 2022-06-03 09:56:18 by: Сард

  Божествена Литургија во Орестијада (18.05.2022 12:03) На 18 мај 2022 година, Митрополитот Струмички Наум служеше Божествена Литургија во Орестијада, Р. Грција, а му сослужуваше Митрополитот на Дидимотихо Дамаскин.                                       ...

  Comments: 0   View more...

 • Торжествено сослужување на претстојателите на СПЦ и МПЦ

  Posted 2022-06-03 09:56:18 by: Сард

  Торжествено сослужување на претстојателите на СПЦ и МПЦ (24.05.2022 10:23) На 24 мај 2022 г., во денот кога Црквата го прославува поменот на сесловенските учители и просветители, Солунските браќа Кирил и Методиј, во соборниот храм во Скопје, посветен на нивниот најславен ученик, светиот Климент Охридски,  се случи многу радосен настан – беше отслужена Божествена Литургија на која чиноначалствуваа претстојателите на Српската Православна Црква, Неговата Светост Патријархот г.г. Порфириј и на Македонската Православна Црква, Неговото Блаженство Архиепископот г.г. Стефан, а во сослужение со многубројни архиереи од двете Цркви, и тоа: Високопреосвештените Митрополити Црногорско-приморски г. Јоаникиј, Преспанско-пелагонијски г. Петар, Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Повардарски г. Агатангел, Брегалнички г. Иларион и Кумановско-осоговски г. Григориј, и Преосвештените Епископи Сремски г. Василиј, Бачки г. Иринеј, Зворничко-тузлански г. Фотиј, Крушевачки г. Давид, Ремезијански г. Стефан и избран Шабачки г. Јеротеј, Полошко-кумановски г. Јоаким и Брегалнички г. Марко. На ...

  Comments: 0   View more...

 • Преподобниот Јоаким Крчовски канонизиран за светител

  Posted 2022-05-24 18:59:57 by: Сард

  Преподобниот Јоаким Крчовски канонизиран за светител (22.05.2022 17:23) На денешната Света Литургија во Манастирот „Свети Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка, со која чиноначалствуваше Неговото Блаженство Архиепископот г. г. Стефан, во сослужение со членови од Светиот Архиерејски Синод и свештенослужители од повеќе епархии, преподобниот игумен Јоаким Крчовски беше вброен во Диптихот на Светиите. Притоа беше одредено неговиот спомен да се празнува на 23 мај по новиот стил. Во текот на својот живот Јоаким Крчоски објавил пет книги, а одиграл голема улога во просветувањето на народот во кривопаланечко. Иако нема точен податок за тоа каде е роден, се верува дека е од Кичево (оттаму од епитетот Крчоски, според турската варијанта на името на градот, Крчова), но сепак најголемиот дел го поминал во Крива Паланка. Преподобниот Јоаким Крчовски е автор на следниве дела: „Слово исказаное заради умирание“, печатена 1814 г. во Будим; „Повест ради страшнаго и втораго пришествија Христова“, отпечатена исто 1814 г. во Будим; „Чудеса Пресвјатија Богородици“, 1817 г. во Будим; ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштение

  Posted 2022-05-24 18:59:57 by: Сард

  Соопштение (20.05.2022 18:57) Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година, во посета на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија ќе престојува делегација  на Српската Православна Црква предводена од Неговата Светост, Српскиот Патријарх г. г. Порфириј.             На 24 мај, со почеток од 9 часот, во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје, Неговата Светост Српскиот Патријарх г. г. Порфириј и Неговото Блаженство Архиепископ Охридски и Македонски г. г. Стефан, заедно со архијереи од двете сестрински Цркви, ќе служат Божествена Литургија.             Го повикуваме верниот народ на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија да земе молитвено учество.                                                               Од Канцеларијата на САС на МПЦ – ОА ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Архиерејска Литургија во Белград

  Posted 2022-05-24 18:59:57 by: Сард

  Воспоставување литургиско и канонско општење помеѓу СПЦ и МПЦ – ...

  Comments: 0   View more...

 • МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

  Posted 2022-05-24 18:59:57 by: Сард

  МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград (19.05.2022 06:50) Во Белград, денес, како што најави Соборот на Српската Православна Црква (СПЦ), ќе се одржи првата литургија заедно со Македонската Православна Црква (МПЦ). Светиот Синод на МПЦ, вчера, на вонредна седница ја прифати поканата од СПЦ и соопшти дека на литургијата на која ќе биде и Српскиот патријарх Порфириј ќе учествуваат поглаварот на МПЦ г.г. Стефан и тројцата највозрасни митрополити –  Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополитот Струмички г. Наум, како и викарниот епископ Хераклејски г. Климент. Во соопштението на СПЦ оваа литургија е наречена „помирување“. ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во с. Куклиш

  Posted 2022-05-24 18:59:57 by: Сард

  Божествена Литургија во с. Куклиш (15.05.2022 11:01) Денес, кога Црквата Божја го празнува споменот на преносот на моштите на Свети Атанасиј Велики и на светите маченици Борис и Глеб, Викарниот епископ Стобиски г. Јаков, отслужи Божествена Литургија во храмот посветен на свети Атанасиј Велики во с. Куклиш.                                                                          ...

  Comments: 0   View more...

 • Сooпштение

  Posted 2022-05-24 18:59:57 by: Сард

  Од Канцеларијата на САС на МПЦ – ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштение

  Posted 2022-05-24 18:59:57 by: Сард

  Од Вселенската ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во манастирот на „Свети Архангел Михаил“, во Берово, и панихида на манастирските гробишта

  Posted 2022-05-24 18:59:57 by: Сард

  Божествена Литургија во манастирот на „Свети Архангел Михаил“, во Берово, и панихида на манастирските гробишта (03.05.2022 19:23) Денес, кога Црквата го празнува споменот на препеподобен Теодор Трихин, преподобен Анастасиј Синајски и кога се навршуваат 40 дена од упокојувањето на сестра Синклитикија, викарниот епископ Стобиски г. Јаков, со благослов и во присуство на Митрополитот Струмички г. Наум, отслужи Божествена Литургија во манастирот на „Свети Архангел Михаил“, во Берово, и панихида на манастирските гробишта.                                ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Струмица

  Posted 2022-05-24 18:59:57 by: Сард

  Недела на свети апостол ...

  Comments: 0   View more...