МПЦ-ОА - Струмичка Епархија »

 • Божествена Литургија во Водоча

  Posted 2023-05-28 19:24:28 by: Сард

  Божествена Литургија во Водоча (14.05.2023 08:34) Божествена Литургија во манастирот „Покров на Пресвета Богородица и свети Леонтиј“, во Водоча. На Литургијата чиноначалствуваше викарниот Епископ Стобиски Јаков, со благослов на Митрополитот Струмички Наум.                                                                                                                                                                  ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Струмица

  Posted 2023-05-28 19:24:28 by: Сард

  Божествена Литургија во Струмица (07.05.2023 08:08) Денес, во Неделата на раслабениот, Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков отслужи Света Божествена Литургија во манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици“, во Струмица. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.       ...

  Comments: 0   View more...

 • Сеноќно бдение во чест на свети великомаченик Георгиј Победоносец

  Posted 2023-05-28 19:24:28 by: Сард

  Сеноќно бдение во чест на свети великомаченик Георгиј Победоносец (06.05.2023 08:05) Во чест на светиот великомаченик Георгиј Победоносец, Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков отслужи  сеноќно бдение со Света Божествена Литургија во манастирот посветен на свети Георгиј и свети Антониј Велики, во Ново Село. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.                                                         ...

  Comments: 0   View more...

 • Родово изедначување или изобличување на личностите

  Posted 2023-05-28 19:24:28 by: Сард

  Викарен Епископ Стобиски, г. ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштение

  Posted 2023-05-28 19:24:28 by: Сард

  Соопштение (05.05.2023 19:36) Ние, поглаварите на: МПЦ – ОА, ИВЗ, КЦ, ЕМЦ и ЕЗ, поттикнати од најавата за донесување на Предлог-законите за матична евиденција и за родова еднаквост, изразуваме особена загриженост за иднината и безбедноста на верниците за кои имаме одговорност, а посебно за жените и децата. Сметаме дека се неприфатливи легалното признавање на „родовиот идентитет“ во овие закони, како и збунувачкото разликување меѓу: пол, род и родов идентитет. Преку нивното донесување, наместо да се заштитат, се отвора можност за дискриминација токму на најранливите – жените и децата! Впрочем, нашата најголема загриженост се однесува на намерата овој Закон да ги опфати и малолетните лица, односно децата. Промовирањето на различни родови идентитети и „флуидноста“ помеѓу нив, можат да предизвикаат непоправливи штети, особено кај тинејџерите, кои, вака упатувани и образувани, треба да минат низ процес на самоиспитување и испробување, несоодветен за нивната возраст. Притоа, Предлог-законот за родова еднаквост отвора можност за загрозување на родителските ...

  Comments: 0   View more...

 • Литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушничка во Струмица

  Posted 2023-05-28 19:24:28 by: Сард

  Литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушничка во Струмица (22.04.2023 18:18) Со благослов на Митрополитот Струмички г. Наум, на 21 и 22 април 2023 година, се одржа свечена литија со иконата на Пресвета Богородица Брзопослушничка низ улиците на градот Струмица. Во петок, на 21 април, по Вечерната богослужба, којашто ја отслужи Викарниот Епископ г. Јаков Стобиски, иконата на Пресвета Богородица Брзопослушничка беше пренесена од манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици“ до црквата „Свети Григориј Палама и свети великомаченик Димитриј Мироточив“, во Струмица. Наредниот ден, сабота, 22 април, Викарниот Епископ г. Јаков Стобиски отслужи Божествена Литургија пред црквата „Свети Григориј Палама и свети великомаченик Димитриј Мироточив“, а потоа во присуство на многуброен верен народ, во свечена литија иконата беше пренесена до градскиот плоштад „Гоце Делчев“, каде што се отлужи доксологија и каде што Епископот г. Јаков одржа пригодна беседа. Потоа, иконата беше вратена во манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици“, во ...

  Comments: 0   View more...

 • Во Господа се упокои ставрофорниот протојереј Јован Таковски

  Posted 2023-04-22 17:35:58 by: Сард

  Во Господа се упокои ставрофорниот протојереј Јован Таковски (21.04.2023 20:17) На 19.4.2023 година, во Господа се упокои ставрофорниот протојереј Јован Таковски – најплодниот црковен деец и ерудит од поновата историја на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија. Со својот беспрекорен интелект, учителствување, беседништво и преведување на современ македонски јазик, отец Јован Таковски остави зад себе длабоки траги како за Македонската Црква, така и за Татковината. Опелото за упокоениот отец беше извршено на 21.4.2023 година во Архиепископскиот Соборен храм „Свети Климент Охридски“ – Скопје од страна на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, а во сослужение со Нивните Високипреосвештенства, Митрополитите: Преспанско-пелагониски г. Петар, Повардарски г. Агатангел и Тетовско-гостиварски г. Јосиф, и со Неговото Преосвештенство, Епископот Хераклејски, г. Климент. На опелото присуствуваше семејството на покојникот, како и броен народ – почитувачи и духовни чеда на отец Јован. Нека Господ Бог го всели отец Јован во ...

  Comments: 0   View more...

 • Светол вторник

  Posted 2023-04-22 17:35:58 by: Сард

  Светол вторник (18.04.2023 12:49) Денес, на Светол Вторник, кога Црквата го празнува Воскресението Христово, Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков отслужи Божествена Литургија во храмот „Свети великомаченик Георгиј и свети Антониј Велики“, во Ново Село. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.                                                                                ...

  Comments: 0   View more...

 • Светол понеделник во Струмица

  Posted 2023-04-22 17:35:58 by: Сард

  Светол понеделник во Струмица (17.04.2023 11:34) Денес, на Светол понеделник, кога Црквата го слави Воскресението Христово, Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков отслужи Божествена Литургија во храмот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“, во Струмица. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.                                  ...

  Comments: 0   View more...

 • Велигден во Струмица

  Posted 2023-04-22 17:35:58 by: Сард

  Велигден во Струмица (16.04.2023 11:12) Воскресната служба во храмот „Светите Кирил и Методиј“, во Струмица, ја отслужи Викарниот Епископ Стобиски г.Јаков. На велигденското празнување присуствуваа министерот за внатрешни работи г. Оливер Спасовски, министерката за труд и социјална политика г-ѓа Јована Тренчевска, градоналачникот на Струмица г. Костадин Костадинов, претставници на Општината и други јавни личности, како и многуброен верен народ. Христос воскресна од мртвите, со смртта смртта ја победи, и на оние во гробовите живот им подари! Христос воскресна! Навистина Воскресна!                                                        ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна со Василиева Литургија во Ново Село

  Posted 2023-04-22 17:35:58 by: Сард

  Вечерна со Василиева Литургија во Ново Село (15.04.2023 10:38) На Велика Сабота, Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков отслужи Вечерна со Василиева Литургија во манастирот „Свети великомаченик Георгиј и свети Антониј Велики“, во Ново Село. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови Тајни.                                                                                                        ...

  Comments: 0   View more...

 • Оплакување Христово

  Posted 2023-04-22 17:35:58 by: Сард

  Оплакување Христово (15.04.2023 10:24) На Велика сабота, во манастирот „Свети великомаченик Георгиј и свети Антониј Велики“, во Ново Село, викарниот Епископ г. Јаков Стобиски отслужи Утрена богослужба, на која беа испеани статиите на оплакувањето Христово.                                            ...

  Comments: 0   View more...

 • Вечерна богослужба со погребение Христово и полагање на светата Плаштаница во гробот

  Posted 2023-04-22 17:35:58 by: Сард

  Вечерна богослужба со погребение Христово и полагање на светата Плаштаница во гробот (14.04.2023 11:37) На Велик петок, во манастирот „Свети великомаченик Георгиј и свети Антониј Велики“, во Ново Село, викарниот Епископ г. Јаков Стобиски отслужи Вечерна богослужба, на која беше симнато Телото на Господ Исус Христос од Крстот и беше изнесена светата Плаштаница и беше положена во гроб.                                                               ...

  Comments: 0   View more...

 • Велик петок

  Posted 2023-04-22 17:35:58 by: Сард

  Велик петок (13.04.2023 09:49) На Велик петок, во манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“, во Струмица, викарниот Епископ Јаков Стобиски отслужи служба на која беа прочитани Дванаесетте Евангелија, т.е. дванаесет извадоци за страдањата на нашиот Господ Исус Христос. После петтото Евангелие беше изнесен Крстот, на којшто се поклонија присутните верни.                                                                                                                                                            ...

  Comments: 0   View more...

 • Велик четврток

  Posted 2023-04-22 17:35:58 by: Сард

  Велик четврток (13.04.2023 09:20) Денес, на Велик четврток, Викарниот Епископ Стобиски г. Јаков отслужи Вечерна со Василиева Литургија и чин на елеосвештение во манастирот „Свети великомаченик Георгиј и свети Антониј Велики“, во Ново Село. Верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.                                                                                                                                                            ...

  Comments: 0   View more...

 • Црковна и државна делегација од Р. Северна Македонија по Благодатниот оган во Ерусалим

  Posted 2023-04-22 17:35:58 by: Сард

  Црковна и државна делегација од Р. Северна Македонија по Благодатниот оган во Ерусалим (15.04.2023 20:10) Црковно-државна делегација од Р. Северна Македонија престојуваше во Светата Земја со благослов на Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски, г. г. Стефан, откако побара и доби благослов од Неговото Блаженство, Патријархот Ерусалимски г. г. Теофил. Претставници од државната власт беа: министерот за внатрешни работи г. Оливер Спасовски, министерката за култура г-ѓа Бисера Костадиновска-Стојчевска, директорот на КОВЗРГ г. Даријан Сотировски, државниот секретар за надворешни работи г. Филип Тосевски, в.д. амбасадорот во државата Израел г. Мачеј Качоровски и др., додека црковното претставништво го возглави Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, придружуван од архимандритите Кирил и Анатолиј од Свештената Бигорска Обител. Нашата црковно-државна делегација присуствуваше на бдението на Светиот и Велик Петок вечерта, кога се пееја Статиите на оплакувањето Христово, пред самата Свештена Кувуклија, во која се наоѓа Пресветиот Гроб Господов, ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштение

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Соопштение (21.02.2023 15:31) Светиот архијерејски синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, на својата редовна седница во работен состав, одржана на 21 февруари 2023 година, разгледа повеќе прашања од црковниот живот и односите со Помесните Православни Цркви и ги поздравува одлуките на оние кои Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија во меѓувреме ја признаа како автокефална Црква или ја примија во евхаристиско и канонско општење.             Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија е чувар на нејзиниот Уставен поредок и норми кои што се однесуваат на нејзиното уставно име МПЦ – ОА и нејзиниот автокефален статус и се раководи по светите канони, догми, Светото писмо и Светото предание. Поглаварот и архијереите - членови на Синодот на Светата Македонска Православна Црква категорично ги чуваат, одржуваат и не се откажуваат од нив.             Светиот Синод на МПЦ – ОА, наоѓајќи се пред Светата четириесетница (Великиот Пост) ги повикува своите верни чеда на взаемно простување и им го благословува ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Струмица

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  На Сретение ...

  Comments: 0   View more...

 • Црквата на Чешките земји и на Словачка ја призна МПЦ ‒ ОА

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Црквата на Чешките земји и на Словачка ја призна МПЦ ‒ ОА (13.02.2023 17:11) На својата седница, одржана на 7 февруари 2023 година, Синодот на Православната Црква на Чешките земји и на Словачка ги разгледа и ги прифати одлуките на Вселенската Патријаршија за враќање на нашата Света Црква во евхаристиско општење со сеправославната екумена и на Српската Патријаршија за доделување на автокефален статус на нашата Македонска Православна Црква ‒ Охридска Архиепископија.   Извор: Прешовска православна епархија Линк: http:/www.eparchiapo.sk/sk/dokumenty/aktuality/spravodajstvo/v-presove-zasadala-posvatna-synoda-pravoslavnej-cirkvi-v-ceskych-krajinach-a-na-slovensku     ...

  Comments: 0   View more...

 • Романската Православна Црква ја призна автокефалноста на Македонската Православна Црква ‒ Охридска Архиепископија

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Романската Православна Црква ја призна автокефалноста на Македонската Православна Црква ‒ Охридска Архиепископија (10.02.2023 17:02) Официјалната електронска страница за комуникација со јавноста на Романската Православна Црква, , денес ја објави Одлуката на Светиот архијерејски синод, од седницата одржана на 9.2.2023 година, а со која се прифаќа признавањето на автокефалноста на Македонската Православна Црква ‒ Охридска Архиепископија. Во официјалното соопштение се вели: Се прифаќа признавањето на автокефалноста доделена на Црквата од Република Северна Македонија под името „Охридска Архиепископија и на Северна Македонија, со седиште во Скопје“, од страна на Српската Патријаршија преку Синодалниот Томос издаден на 5 јуни 2022 година. Нејзиниот Претстојател ќе биде споменуван со титулата „Блажениот отец Стефан, Архиепископ на Охрид, на Скопје и на Северна Македонија“. ...

  Comments: 0   View more...

 • Телеграми со сочувство до Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј и до Антиохискиот Патријарх г.г. Јован Х

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Телеграми со сочувство до Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј и до Антиохискиот Патријарх г.г. Јован Х (09.02.2023 17:02) По повод ужасниот земјотрес којшто ги погоди Турција и Сирија, земји коишто се дел од канонските територии на Вселенската и на Антиохиската Патријаршија, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на 7.2.2023 година, испрати Телеграми со сочувство до Претстојателите на овие две Цркви ‒ Неговата Сесветост Всленскиот Патријарх г.г. Вартоломеј и Неговото Блаженство Антиохискиот Патријарх г.г. Јован Х. Искажувајќи го своето најискрено сочувство до обата Патријарха, Архиепископот истакна дека македонски народ сострадува со сите погодени од оваа страшна природна катастрофа, а дека тој од свое име и од име на сите архијереи на нашата помесна Црква проси од Бога „да ги утеши семејствата на постраданите, да ги упокои загинатите, да им даде сила и побрзо закрепнување на повредените, да им даде истрајност и храброст на тие што учествуваат во спасувањето“. Воедно во Телеграмата кон Вселенскиот Патријарх, Архиепископот ...

  Comments: 0   View more...

 • Сеноќно бдение во Ново Село

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  За празникот на свети Антониј ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Ново Село

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Недела на ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Струмица

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Божествена Литургија во Струмица (28.01.2023 18:44) Денес, кога Црквата го празнува споменот за свети Гаврил Лесновски, свети Прохор Пчињски, Викарниот Епископ г. Јаков Стобиски отслужи Заупокоена Литургија во храмот „Свети Григориј Палама и свети Димитриј Мироточив“, во Струмица. Верниот народ се причести со Светите Христови ...

  Comments: 0   View more...

 • Се упокои Митрополитот Пергамски Јован (Зизиулас)

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Се упокои Митрополитот Пергамски Јован (Зизиулас) (02.02.2023 18:28) На 2 февруари, на празникот Сретение Господово (по нов стил), на 92-годишна возраст почина митрополитот Пергамски Јован (Зизиулас). Митрополитот Јован, заедно со Митрополитот Калист (Вер), беа најпознатите современи православни теолози и философи, воедно архиереи на Вселенската Патријаршија. Тој почина вчера во болница во Атина, каде што се лекуваше последниве недели. Митрополитот Јован е роден на 10 јануари 1931 година во селото Катафигио, Кожанска област. Дипломирал на Теолошкиот факултет во Атина во 1955 година. Докторирал на тема „Црковното разбирање на Евхаристијата и епископот во првите три века“. Прашањето за улогата и местото на епископот во православната Црква секогаш играла важна улога во неговите теолошки дела. Предавал теологија на Семинаријата „Св. Владимир“ во Њујорк (1961-1963) и на богословската Семинарија на Светиот Крст во Бостон (1963-1964), а потоа и на универзитетите во Единбург и Глазгов, Шкотска. Потоа бил избран за професор по догматика на Универзитетот во Солун. Во јуни 1986 ...

  Comments: 0   View more...