МПЦ-ОА - Тетовско Гостиварска Епархија »

 • Св. ап. евангелист Лука

  Posted 2022-11-12 10:48:51 by: Сард

  31.10.2022 на празникот Св.ап.евангелист Лука во Виница митрополитот Повардарски г.Агатангел во сослужение на надлежниот митрополит Брегалнички г.Иларион и митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф богослужеа света литургија во храмот св.Ап.Лука.По литургијата беа прекршени празничните лебови и беа осветени новите административни простории и крштелна.Верниот народ се причести со светите тајни.Повеќе инфо на сајтот на брегалничката ...

  Comments: 0   View more...

 • Вбројување на преподобниот Кирил Лешочки во диптихот на светиите

  Posted 2022-11-12 10:48:51 by: Сард

  На 16.10.2022 година во Соборниот храм св.Кирил и Методиј - Тетово, Неговото Блаженство Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, г. г. Стефан, отслужи Божествена Литургија во сослужение на: Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополит Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополит Повардарски г. Агатангел, Митрополит Европски г. Пимен, Митрополит Брегалнички г. Иларион, Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј, поранешен Митрополит Кумановско-осоговски г.д-р Јосиф, епископ Хераклејски г. Климент,епископот Антаниски г.Партениј  и епископ Стобиски г. Јаков. На Божествената Литургија, епископот Хераклејски г. Климент, ја обнароди одлуката бр.57 од 11.05.2022 на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, со која преподобниот игумен Кирил Пејчиновиќ-Лешочки е вброен во ликот на светителите на Православната Црква. Споменот на преподобниот Кирил Лешочки – учител и просветител, ќе се празнува на 25 март по новиот стил. - На ...

  Comments: 0   View more...

 • Дваесетата седмица по педесетница

  Posted 2022-11-05 07:39:33 by: Сард

  30.10.2022 Во дваесетата седмица по педесетница, Св.бесребреници Козма и Дамјан во соборниот храм св.Кирил и Методиј -Тетово, митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф богослужеше света литургија во сослужение на свештенсвото на храмот. Верниот народ се причести со светите тајни. Беседа изрече митрополитот г. ...

  Comments: 0   View more...

 • Одбележан споменот на преподобната мајка Параскева, во храмо...

  Posted 2022-11-05 07:39:33 by: Сард

  На 27.10 2022 година, денот кога го прославуваме споменот на преподобната мајка Параскева, во храмот „Св. Петка“ во Гостивар беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, во сослужение на протоереј Марјанчо Мадевски,ереј Мартин Андоновски и ѓакон Славче Ѓорѓески. По завршувањето на Литургијата, беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот г.Јосиф се обрати кон верниот народ со пригодна беседа на која меѓу другото нагласи: Имајќи ја преподобната мајка Параскева за наша молитвена закрилничка пред Бога и како прекрасен Божји дар за нас, даден како постојан пример за следење, уште од денес сите ние заедно, поучувајќи се од неа, од нејзиниот светол живот да започнеме да правиме промени во сопствените животи, зачекорувајќи силно по Божјиот пат, по патот кон Царството небесно. А како ќе знаеме дека сме се промениле и дека сме стигнале барем до некаде на патот кон усовршувањето? – Тогаш кога нашата љубов ќе биде поголема од нашиот страв, кога нема да ...

  Comments: 0   View more...

 • Воскресна вечерна богослужба и парастос за блаженоупокоениот игумен Кирил Пејчиновиќ - Лешочки

  Posted 2022-11-05 07:39:33 by: Сард

  15.10.2022 во Лешочкиот манастир Митрополитот Тетовско-Гостиварски г. Јосиф богослужеше Воскресна вечерна богослужба и парастос за блаженоупокоениот игумен Кирил Пејчиновиќ - Лешочки во сослужение на многубројно свештенство од епархијата.На вечерната присуствуваа родољубивите митрополити: Европски г.Пимен,митрополитот Кумановско-осоговски г.д-р Григориј,митрополитот д-р г.Јосиф.На вечерната богослужба покрај многуброен народ  присуствуваше премиерот на владата на Р.М.Димитар Ковачеваки,лидерот на ВМРО-ДПМНЕ г.Христијан Мицковски,градоначалниците на општина Брвеница г.Јовица Илиевски,градоначалникот на општина Јагуновце г.Димитар Костадиновски,директорот на Комисијата за верски прашања г.Даријан Сотиривски.Со своја проповед се обрати надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски г.Јосиф.Проповедта може да ја прочитате ...

  Comments: 0   View more...

 • Осветена црквата „Св. Јован Крстител“ во Велес

  Posted 2022-10-29 16:47:30 by: Сард

  23 октомври 2022 Лето Господово е денот кој Бог го благослови и го определи за осветување на велелепниот храм во Велес, посветен на светиот Господов Претеча и Крстител, Јован. Во овој храм, кој се градеше седум години, е претставена сета Божја убавина, величие и торжественост.   превземено од ...

  Comments: 0   View more...

 • Вбројување на преподобниот Кирил Лешочки во диптихот на свет...

  Posted 2022-10-29 16:47:30 by: Сард

  На 16.10.2022 година во Соборниот храм св.Кирил и Методиј - Тетово, Неговото Блаженство Митрополит Скопски, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прва, г. г. Стефан, отслужи Божествена Литургија во сослужение на: Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, Митрополит Преспанско-пелагониски г. Петар, Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, Митрополит Повардарски г. Агатангел, Митрополит Европски г. Пимен, Митрополит Брегалнички г. Иларион, Митрополит Кумановско-осоговски д-р Григориј, поранешен Митрополит Кумановско-осоговски г.д-р Јосиф, епископ Хераклејски г. Климент,епископот Антаниски г.Партениј  и епископ Стобиски г. Јаков. На Божествената Литургија, епископот Хераклејски г. Климент, ја обнароди одлуката бр.57 од 11.05.2022 на Светиот Архиерејски Синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, со која преподобниот игумен Кирил Пејчиновиќ-Лешочки е вброен во ликот на светителите на Православната Црква. Споменот на преподобниот Кирил Лешочки – учител и просветител, ќе се празнува на 25 март по новиот стил. - На ...

  Comments: 0   View more...

 • Воскресна вечерна богослужба и парастос за блаженоупокоениот...

  Posted 2022-10-29 16:47:30 by: Сард

  15.10.2022 во Лешочкиот манастир Митрополитот Тетовско-Гостиварски г. Јосиф богослужеше Воскресна вечерна богослужба и парастос за блаженоупокоениот игумен Кирил Пејчиновиќ - Лешочки во сослужение на многубројно свештенство од епархијата.На вечерната присуствуваа родољубивите митрополити: Европски г.Пимен,митрополитот Кумановско-осоговски г.д-р Григориј,митрополитот д-р г.Јосиф.На вечерната богослужба покрај многуброен народ  присуствуваше премиерот на владата на Р.М.Димитар Ковачеваки,лидерот на ВМРО-ДПМНЕ г.Христијан Мицковски,градоначалниците на општина Брвеница г.Јовица Илиевски,градоначалникот на општина Јагуновце г.Димитар Костадиновски,директорот на Комисијата за верски прашања г.Даријан Сотиривски.Со своја проповед се обрати надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски г.Јосиф.Проповедта може да ја прочитате ...

  Comments: 0   View more...

 • Покров на Пресвета Богородица

  Posted 2022-10-29 16:47:30 by: Сард

  На 14.10.2022 год., на празникот Покров на Пресвета Богородица, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, присуствуваше и беседеше на  Света Литургија во храмот на Пресвета Богородица- во Лешочкиот манастир. На Светата Литургија, верниот народ се причести со Светите Христови ...

  Comments: 0   View more...

 • Соборот на сите Македонски Светии

  Posted 2022-10-29 16:47:30 by: Сард

  На 02.10.2022 година, во првата недела од месец Октомври, кога нашата помесна црква го празнува Соборот на сите Македонски Светии, во соборниот храм Пресвета Богородица-Гостивар, беше отслужена Света архиерејска литургија на која чиноначалствуваше неговото вископреосвештенство митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф.Во пригодната беседа пред верниците, митрополитот г.Јосиф потсети дека иако сите светители имаат свои празници, денешниот ден е за заедничко сеќавање на сите нив кои придонеле за афирмација на христијанството на овие простори и како што рече  на нивната големина и делата кои треба да ги паметиме и слававиме.Извршувајќи дела достојни за светители, тие се издигнаа кон боженствениот живот и Бог ги овенча со вечни венци на ...

  Comments: 0   View more...

 • Воздвижение на чесниот и животворен Крст - Крстовден

  Posted 2022-10-05 16:50:35 by: Сард

  На 27.09.2022 година, денот кога го прославуваме празникот Воздвижение на чесниот и животворен Крст - Крстовден, во храмот Св. Атанасиј при Лешочкиот манастир , беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение на протоереј-ставрофор Мирко Станковски , ереј Велјанчо Огненовски и ѓакон Благоја Максимовски . Пред започнувањето на Литургијата, според Црковниот устав, насреде храмот беше изнесен светиот Крст, каде што беше воздвижен, а свештенството и верниот народ се поклонија пред духовното оружје, кое е слава на Црквата, поткрепа на верните, слава на ангелите и рана за демоните.Триумфално оружје на сите христијани, царско победоносно пристаниште на владетелите ! Животворен знак, кој ја обновува раслабената човечка природа, ја ослободува од прангите на гревот и носи победа над смртта, дарувајќи живот ...

  Comments: 0   View more...

 • Петнаесетта недела по Педесетница

  Posted 2022-10-05 16:50:35 by: Сард

  25.09.2022 Петнаесетта недела по Педесетница, митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во соборниот храм св. Кирил и Методиј - Тетово богослужеше света литургија. Верниот народ се причести со светите ...

  Comments: 0   View more...

 • Раѓање на Пресвета Богородица -  Мала Богородица

  Posted 2022-10-05 16:50:35 by: Сард

  На 21. 09. 2022 година на празникот Раѓање на Пресвета Богородица -  Мала Богородица, во Лешочкиот манастир, Митрополитот Тетовско-гостиварски  г.Јосиф , во сослужение на митрополитот Европски г.Пимен, отслужи Света Архиерејска Литургија.Верниот народ се причести со светите тајни.По литургијата беа благословени и прекршени кумските лебови.Митрополитот г. Јосиф се обрати кон верниот народ со пригодна беседа за животот и делото на Нашата Мајка Пресвета ...

  Comments: 0   View more...

 • Четиринаесетата недела по Педесетница

  Posted 2022-10-05 16:50:35 by: Сард

  На 18.09.2022 г.во Четиринаесетата недела по Педесетница, Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф изврши Големо осветување на новоизградениот манастирски храм посветен на Св.вмч. Екатерина во с. Стенче-Тетовско. По осветувањето Митрополитот г. Јосиф во сослужение на свештенството на Тетовското намесништво богослужеше света литургија.Во својата проповед  митрополитот г .Јосиф нагласи:Овој храм почитувани, веќе со чинот на денешното осветување е дом Господов, дом за молитва и како таков преставува „парче небо на земјата“ во кое сите ние „оскребени и обременети“ од животните грижи со влегувањето во него и со молитва кон светaта Екатерина патронот на овој храм, повторно и секогаш ќе ја враќаме утехата, верата, надежта и љубовта во нашите срца.Денешниот ден е вистински празник за секој еден човек во ова место. Радоста кога човек ќе го погледне овој веќе осветен храм е навистина голема, а голема е затоа што Бог го благослови ова дело по вашиот труд и молитви.Денес овој храм, кој беше целосно завршен и подготвен за осветување – со чинот на ...

  Comments: 0   View more...

 • Бигорски соборно го слави својот моќен Застапник, Свети Јован Претеча и Крстител

  Posted 2022-10-05 16:50:35 by: Сард

  Како достојно да го пофалиме оној кого самата уста Господова го прослави? Како животот што денес се крунисува со славна смрт да добие достојна чест? Житието Претечево се издигнува високо над нашите обични човечки очи во пределите ангелски, бидејќи пред нас стои земен ангел, најголем помеѓу родените од жена, чиешто раѓање беше најавено од Архангелот, чијашто рака се удостои да се спушти на главата на ...

  Comments: 0   View more...