†МПЦ-ОА »

Објави од службените интернет страни на одделни МПЦ-ОА епархии и установи.
 • Oдбележување на 79 години од загинувањето на Народниот Херој...

  Posted 2023-02-24 19:39:58 by: Сард

  На 23.02.2023 година на покана на командантот на 3 пешадиски баталјон потполковник Игор Станковски во касарната "НХ Кузман Јосифовски - Питу" Тетово, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф присуствуваше на одбележување на 79 години од загинувањето на Народниот Херој Кузман Јосифовски - ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Божествена Литургија во Лешочкиот манастир

  Posted 2023-02-24 19:39:58 by: Сард

  19.02.2023 Митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф, во сослужение на протоереј Предраг Исаевски, ерејот Мартин Андоновски и ѓаконот Илија Деспотовски, отслужи Света Божествена Литургија во Лешочкиот манастир. - На Божествената Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. Во својата беседа митрополитот г.Јосиф меѓудругото нагласи: - Оваа недела вниманието на Црквата е свртено кон Евангелието за Судот Божји (Мт. 25, 31-46) на кој што недостигот на дела на љубов ќе нѐ покаже виновни пред Бога.Ден претходно, во саботата си спомнуваме за сите претходно упокоени отци и браќа наши. Црквата си спомнува за сите упокоени од Адама до денес, кои на Бога Му служеле верно, отци и браќа наши, и за сите наши ближни и роднини, за секој човек. Црквата проси за сите нив добар одговор на Страшниот Суд, и радосно добивање на десната страна од Него, за оние кои се покажале достојни за Царството Негово. Црквата Божја, меѓу другото, ни припомнува и за Второто, славно Христово доаѓање на земјата и за Неговиот последен, неподмитлив суд на секоја душа ...

  Comments: 0   View more...

 • Религијата во образованието - искуства и предизвици

  Posted 2023-02-24 19:39:58 by: Сард

  На 16. 02. 2023 година, со благослов на Неговото блаженство, Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф се обрати на Тркалезната маса ,,Религијата во образованието - искуства и предизвици", организирана од фондацијата ,,Конрад Аденауер". На средбата присуствуваа Реис ул Улема хаџи Шаќир ефенди Фетаи, поглавар на ИВЗ, НВП. Скопскиот бискуп и Епарх струмичко-скопски, монс. д-р Киро Стојанов, поглавар на Католичка црква во РМ, д-р Емил Заев - претседател на Евангелско-методистичка црква, г-дин Пепо Леви - претседател на Еврејска заедница, пратеници од Собранието на Република Македонија, претставник од Министерството за образование и наука и верски експерти, кои разговараа за улогата на религијата во образовниот процес. Говорот на митрополитот г. Јосиф, кој го произнесе во име на Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан, можете да го прочитате на следниот ...

  Comments: 0   View more...

 • Сретение на Господа Исуса Христа

  Posted 2023-02-24 19:39:58 by: Сард

  На 15. 02. 2023 година, денот кога го прославуваме празникот Сретение на Господа Исуса Христа, во Соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф. Верниот народ се причести со светите тајни. Во својата беседа Митрополитот г. Јосиф истакна: ,,Денес е празникот Сретение, и си спомнуваме за средбата на Бог со човекот, на Спасителот на светот, Господ Исус Христос со старецот Симеон, како претставник на човечкиот род. Денеска прославуваме еден од дванаесетте големи празници, посветен на Сретението на нашиот Спасител Господ Исус Христос во Ерусалимскиот храм, односно, четириесеттиот ден од Неговото раѓање во Витлеемската пештера. Уште во Стариот завет, постоел закон, на четириесетиот ден по раѓањето младенецот заедно со својата мајка, да се претстават пред свештениците за да добијат очистување по раѓањето. Оваа традиција е сочувана и во новозаветната Црква, односно, денеска тоа е Големата молитва, кога, ...

  Comments: 0   View more...

 • Cветиот маченик Трифун

  Posted 2023-02-24 19:39:58 by: Сард

  На 14.02.2023 година, на денот кога го празнуваме споменот на светиот маченик Трифун, Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф во сослужение на повеќе свештенослужители, го изврши чинот на Мал водосвет, а потоа, според традицијата, беше закроено и манастирското лозјето. Во својата беседа Митрополитот г. Јосиф меѓу другото истакна: ,,Светата Православна црква, секојдневно прославува по некој Божји угодник. Денес го прославува светиот маченик Трифун. Прославувајќи го денеска овој Божји маченик, нашата света Црква и вера нè поучува и од нас бара да се угледаме на силната и непоколеблива вера, како кај апостолите, така и кај овој Божји маченик. Од нас, ниту Црквата, ниту Господ Христос бара и очекува да бидеме маченици. Тоа не се бара бидејќи никој не нè прогонува и немаме потреба од такви подвизи. Но, не треба да заборавиме дека непријателот на човечката душа постојано нè искушува со разни соблазни и интриги за да нè оддалечи од Бога, од Црквата, од правдата, од вистината, од љубовта, и од сè она што нè води кон зададената цел. А тоа е, спасението на ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2023-02-24 19:38:23 by: Сард

  „Страдалнику Харалампие, ти се покажа како столб на Црквата, неизгаслив светилник на вселената и, откако болсна посветло од сонцето, ја прогонуваш идолската темнина; славен маченику, моли Го Христа Бога, да ни дарува милост голема“ (седален на Утрена на празникот на светиот маченик Харалампиј).   На 23.02.2023 година, на празникот на светиот маченик Харалампиј, во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ - Каменско во Охрид, беше отлсужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Димче Азески, Ѓорѓи Блажевски, Љупчо Бакрачески и Драган Шуминоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Марко Спасовски. По завршувањето на Литургијата, според востановениот обичај беше осветен медот, а потоа Митрополитот Тимотеј се обрати кон присутните верници со пригодна беседа, којашто ви ја пренесуваме во ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2023-02-24 19:38:23 by: Сард

  „Богомудар свети Партение, чудотворче Богоносецу, ти си ја примил Божествената благодат да правиш чудеса, очистувајќи ги сите страсти на верните, и изгонувајќи ги духовите на лукавството. Поради тоа те воспеваме, како тајник на големата благодат Божја“ (кондак на Утрена на споменот на св. Партениј Лампсакиски).   На 20.02.2023 година, денот кога го прославуваме споменот на светиот Партениј Лампсакиски, како и по повод именденот на игуменот на манастирот „Св. Јован Крстител“ - Бигорски манастир, Неговото Преосвештенство Епископот Антаниски г. Партениј, во Бигорскиот манастир беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот на Имврос и Тенедос г. Кирил, од Цариградската патријаршија, во сослужение на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, Неговото Преосвештенство Епископот Антаниски г. Партениј, архимандритите Доситеј, Матеј и Херувим (двајцата од Грчката православна црква), еромонасите Макариј, Ефросиниј и ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2023-02-24 19:38:23 by: Сард

  Почитувани верници, во прилог Ви ја пренесуваме беседата од Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, изговорена на Вечерната богослужба во капелата во Митрополитската резиденција во Охрид, а по повод празникот Сретение ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2023-02-24 19:38:23 by: Сард

  Возљубени браќа и сестри,  Во прилог Ви го испраќаме апелот за помош на настраданите од катастрофалниот земјотрес што ги зафати регионите на Сирија и Турција. Следејќи ги заповедите на нашиот Спасител, Господ Исус Христос, дека треба да го љубиме нашиот ближен како себеси и да бидеме милосрдни како нашиот Отец небесен, Ве повикуваме сите ние да им излеземе во пресрет, според нашите можности, на нашите браќа и сестри во Сирија и Турција, кои се наоѓаат во тешки страдања во овие ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2023-02-24 19:38:23 by: Сард

  „Од Твојата татковска слава се оддалечив безумно, на зло го потрошив богатството што ми го предаде. Затоа како блудниот (син) Ти се обраќам: Згрешив пред Тебе, Оче Штедар, мене покајникот прими ме и, како еден од Твоите наемници, направи ме“ (кондак на Утрена во Неделата на блудниот син).   На 12.02.2023 година, во Неделата на блудниот син и на празникот на светите Три Светители: св. Григориј Богослов, св. Василиј Велики и св. Јован Златоуст, во храмот „Св. Никола“ во Враништа, Струга, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештениците Ристе Наумоски и Димитрија Павлески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, којашто во целост ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштение

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Соопштение (21.02.2023 15:31) Светиот архијерејски синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, на својата редовна седница во работен состав, одржана на 21 февруари 2023 година, разгледа повеќе прашања од црковниот живот и односите со Помесните Православни Цркви и ги поздравува одлуките на оние кои Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија во меѓувреме ја признаа како автокефална Црква или ја примија во евхаристиско и канонско општење.             Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија е чувар на нејзиниот Уставен поредок и норми кои што се однесуваат на нејзиното уставно име МПЦ – ОА и нејзиниот автокефален статус и се раководи по светите канони, догми, Светото писмо и Светото предание. Поглаварот и архијереите - членови на Синодот на Светата Македонска Православна Црква категорично ги чуваат, одржуваат и не се откажуваат од нив.             Светиот Синод на МПЦ – ОА, наоѓајќи се пред Светата четириесетница (Великиот Пост) ги повикува своите верни чеда на взаемно простување и им го благословува ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Струмица

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  На Сретение ...

  Comments: 0   View more...

 • Црквата на Чешките земји и на Словачка ја призна МПЦ ‒ ОА

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Црквата на Чешките земји и на Словачка ја призна МПЦ ‒ ОА (13.02.2023 17:11) На својата седница, одржана на 7 февруари 2023 година, Синодот на Православната Црква на Чешките земји и на Словачка ги разгледа и ги прифати одлуките на Вселенската Патријаршија за враќање на нашата Света Црква во евхаристиско општење со сеправославната екумена и на Српската Патријаршија за доделување на автокефален статус на нашата Македонска Православна Црква ‒ Охридска Архиепископија.   Извор: Прешовска православна епархија Линк: http:/www.eparchiapo.sk/sk/dokumenty/aktuality/spravodajstvo/v-presove-zasadala-posvatna-synoda-pravoslavnej-cirkvi-v-ceskych-krajinach-a-na-slovensku     ...

  Comments: 0   View more...

 • Романската Православна Црква ја призна автокефалноста на Македонската Православна Црква ‒ Охридска Архиепископија

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Романската Православна Црква ја призна автокефалноста на Македонската Православна Црква ‒ Охридска Архиепископија (10.02.2023 17:02) Официјалната електронска страница за комуникација со јавноста на Романската Православна Црква, , денес ја објави Одлуката на Светиот архијерејски синод, од седницата одржана на 9.2.2023 година, а со која се прифаќа признавањето на автокефалноста на Македонската Православна Црква ‒ Охридска Архиепископија. Во официјалното соопштение се вели: Се прифаќа признавањето на автокефалноста доделена на Црквата од Република Северна Македонија под името „Охридска Архиепископија и на Северна Македонија, со седиште во Скопје“, од страна на Српската Патријаршија преку Синодалниот Томос издаден на 5 јуни 2022 година. Нејзиниот Претстојател ќе биде споменуван со титулата „Блажениот отец Стефан, Архиепископ на Охрид, на Скопје и на Северна Македонија“. ...

  Comments: 0   View more...

 • Телеграми со сочувство до Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј и до Антиохискиот Патријарх г.г. Јован Х

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Телеграми со сочувство до Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј и до Антиохискиот Патријарх г.г. Јован Х (09.02.2023 17:02) По повод ужасниот земјотрес којшто ги погоди Турција и Сирија, земји коишто се дел од канонските територии на Вселенската и на Антиохиската Патријаршија, Неговото Блаженство Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан на 7.2.2023 година, испрати Телеграми со сочувство до Претстојателите на овие две Цркви ‒ Неговата Сесветост Всленскиот Патријарх г.г. Вартоломеј и Неговото Блаженство Антиохискиот Патријарх г.г. Јован Х. Искажувајќи го своето најискрено сочувство до обата Патријарха, Архиепископот истакна дека македонски народ сострадува со сите погодени од оваа страшна природна катастрофа, а дека тој од свое име и од име на сите архијереи на нашата помесна Црква проси од Бога „да ги утеши семејствата на постраданите, да ги упокои загинатите, да им даде сила и побрзо закрепнување на повредените, да им даде истрајност и храброст на тие што учествуваат во спасувањето“. Воедно во Телеграмата кон Вселенскиот Патријарх, Архиепископот ...

  Comments: 0   View more...

 • Сеноќно бдение во Ново Село

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  За празникот на свети Антониј ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Ново Село

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Недела на ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во Струмица

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Божествена Литургија во Струмица (28.01.2023 18:44) Денес, кога Црквата го празнува споменот за свети Гаврил Лесновски, свети Прохор Пчињски, Викарниот Епископ г. Јаков Стобиски отслужи Заупокоена Литургија во храмот „Свети Григориј Палама и свети Димитриј Мироточив“, во Струмица. Верниот народ се причести со Светите Христови ...

  Comments: 0   View more...

 • Се упокои Митрополитот Пергамски Јован (Зизиулас)

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  Се упокои Митрополитот Пергамски Јован (Зизиулас) (02.02.2023 18:28) На 2 февруари, на празникот Сретение Господово (по нов стил), на 92-годишна возраст почина митрополитот Пергамски Јован (Зизиулас). Митрополитот Јован, заедно со Митрополитот Калист (Вер), беа најпознатите современи православни теолози и философи, воедно архиереи на Вселенската Патријаршија. Тој почина вчера во болница во Атина, каде што се лекуваше последниве недели. Митрополитот Јован е роден на 10 јануари 1931 година во селото Катафигио, Кожанска област. Дипломирал на Теолошкиот факултет во Атина во 1955 година. Докторирал на тема „Црковното разбирање на Евхаристијата и епископот во првите три века“. Прашањето за улогата и местото на епископот во православната Црква секогаш играла важна улога во неговите теолошки дела. Предавал теологија на Семинаријата „Св. Владимир“ во Њујорк (1961-1963) и на богословската Семинарија на Светиот Крст во Бостон (1963-1964), а потоа и на универзитетите во Единбург и Глазгов, Шкотска. Потоа бил избран за професор по догматика на Универзитетот во Солун. Во јуни 1986 ...

  Comments: 0   View more...

 • СЛОВО ЗА ГОЦЕ

  Posted 2023-02-24 19:38:11 by: Сард

  † Стефан, Архиепископ Охридски и ...

  Comments: 0   View more...

 • Пуштен во употреба конак за ноќевање во Гевгелија

  Posted 2023-02-24 19:10:07 by: Сард

  Пуштен во употреба конак за ноќевање во Гевгелија            Повардарската епархија го возобнови и го пушти во употреба црковниот конак - преноќиште во градот Гевгелија, во кој ќе може да престојува секој патник-добронамерник кој за тоа има потреба. Овој објект е всушност поранешната свештеничка (попска) куќа во градот Гевгелија, која по долги години на постепено пропаѓање, со благослов и силна ангажираност на Митрополитот Повардарски г. Агатангел, внатрешно и надворешно целосно се реновираше. Конакот располага со седум соби и апартмани, со најсовремени услови за престој, а исто така во приземјето е изграден и ресторантски дел со летна тераса. Ваков објект, односно градски црковен конак е прв од ваков вид на територијата на Македонската православна црква-Охридска архиепископија. ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела на Страшниот Суд

  Posted 2023-02-24 19:10:07 by: Сард

  Недела на Страшниот Суд    Во Неделата на Страшниот Суд, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Јован Крстител“ во ...

  Comments: 0   View more...

 • Седница на Епархискиот управен одбор

  Posted 2023-02-24 19:10:07 by: Сард

  Седница на Епархискиот управен одбор   На 16.02.2023 година, во седиштето на Повардарската епархија во Велес се одржа редовна седница на Епархискиот управен одбор на Повардарската епархија. Со седницата раководеше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Повардарски г. Агатангел, а на истата беа усвоени Завршната сметка на Епархијата за 2022 година, како и Предлог буџетот на Епархијата за 2023 година. На седницата беа дискутирани повеќе тековни теми од црковниот живот во Повардарската ...

  Comments: 0   View more...

 • Сретение Господово

  Posted 2023-02-24 19:10:07 by: Сард

  Сретение Господово   На празникот Сретение Господово, во манастирот „Свето Вознесение Христово“ во Гевгелија, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе клирици од епархијата, отслужи света Божествена Литургија. На овој празник се извршува чин на осветување и благословување на црковните свеќи, па така Митрополитот и свештениците ги осветија и благословија црковните свеќи, а исто така овој чин се изврши во сите архиерејски намесништва на Повардарската ...

  Comments: 0   View more...

 • Windows 10 download clean install free download

  Posted 2023-02-24 08:13:58 by: Сард

  Looking for: How to do a clean installation of Windows 10 | Windows Central Click here to Download                                                                           ...

  Comments: 0   View more...