Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Источен Петок – Балаклија

На 21.04.2023 год., Петок од Светлата Седмица – Источен Петок, празник востановен заради чудата што се случувале на изворот покрај храмот „Животоносен источник“ (кој бил посветен на Пресвета Богородица, а се наоѓал во Балаклија,... Повеќе »
"Источен Петок – Балаклија"

На 21.04.2023 год., Петок од Светлата Седмица – Источен Петок, празник востановен заради чудата што се случувале на изворот покрај храмот „Животоносен источник“ (кој бил посветен на Пресвета Богородица, а се наоѓал во Балаклија, во близина на Константинопол), Неговото Високопреосвештенство митрополитот Кумановско – осоговски г. Григориј служеше Света Литургија во храмот на Света Петка во нас. Бедиње, Куманово. На Светата Литургија верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: