Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

+Архива: Интервју со протопрезвитер- ставрофор д-р Јован Таковски

На 82 години вчера почина протојереј – ставорофор проф. д-р Јован Таковски. Тој ги преведе сите богослужбени книги на МПЦ-ОА од црковно-словенски на македонски јазик, со што ги направи разбирливи за својот македонски народ и остави непроценливо богослужбено наследство.  

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: