Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

На Св. Апостол Лука во Виница

{artsexylightbox singleImage="images/stories/31-10-21/01.jpg" path="images/stories/31-10-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Прославен празникот на св. апостол и евангелист Лука во Виница На 31. 10. 2021 година, Недела 19-та по Педесетница, кога Православната Црква го празнува празникот на св. апостол и евангелист Лука, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од Брегалничката Епархија, отслужи света Архиерејска Литургија, во храмот посветен на Светиот Апостол и Евангелист Лука во Виница, по завршувањето на Литургијата,
image

Прославен празникот на св. апостол и евангелист Лука во Виница

На 31. 10. 2021 година, Недела 19-та по Педесетница, кога Православната Црква го празнува празникот на св. апостол и евангелист Лука, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од Брегалничката Епархија, отслужи света Архиерејска Литургија, во храмот посветен на Светиот Апостол и Евангелист Лука во Виница, по завршувањето на Литургијата,

Митрополитот го освети камбаното ѕвоно, изврши мал водосвет, го благослови и пресече празничниот леб и одржа содржајна беседа.

 

 

 

 

 

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: