Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

На преп. Прохор Пчињски во Св.Николе

{artsexylightbox singleImage="images/stories/01-11-21/01.jpg" path="images/stories/01-11-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Прославен празникот на преп. Прохор Пчињски во Св.Николе и ракополагање во Свештенички чин На 01. 11. 2021 година, кога Православната Црква го празнува празникот на преп. Прохор Пчињски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од Брегалничката Епархија, отслужи света Архиерејска Литургија, во параклисот посветен на преп. Прохор Пчињски, при храмот Св. Николај во Св.Николе, за време на Литургијата, Митрополитот г. Иларион го ракоположи во свештенички чин ѓаконот Антониј Тасев, а по завршувањето на Литургијата,
image

Прославен празникот на преп. Прохор Пчињски во Св.Николе и ракополагање во Свештенички чин

На 01. 11. 2021 година, кога Православната Црква го празнува празникот на преп. Прохор Пчињски, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички г. Иларион, во сослужение на свештеници од Брегалничката Епархија, отслужи света Архиерејска Литургија, во параклисот посветен на преп. Прохор Пчињски, при храмот Св. Николај во Св.Николе, за време на Литургијата, Митрополитот г. Иларион го ракоположи во свештенички чин ѓаконот Антониј Тасев, а по завршувањето на Литургијата,

Митрополитот го благослови и пресече празничниот леб и одржа содржајна беседа.

 

 

 

 

 

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: