Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Воздвижение на Чесниот Крст - Крстовден во Радовиш

{artsexylightbox singleImage="images/stories/27-09-22/01.jpg" path="images/stories/27-09-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Воздвижение на Чесниот Крст - Крстовден во Радовиш На 27.09.2022 година, кога Светата Православна Црква го празнува празникот Воздвижение на Чесниот Крст - Крстовден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, откако го изнесоа и Му се поклони на Светиот Крст, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Пророк Илија“ во Радовиш. На крајот од Литургијата,
image

Воздвижение на Чесниот Крст - Крстовден во Радовиш

На 27.09.2022 година, кога Светата Православна Црква го празнува празникот Воздвижение на Чесниот Крст - Крстовден, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, откако го изнесоа и Му се поклони на Светиот Крст, отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Свети Пророк Илија“ во Радовиш. На крајот од Литургијата,

верниот народ се причести со Телото и Крвта Христови.

 

 

 

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: