Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Осветување на храмот Свети Јован Крстител во Капиштец

На 2.10.2022 г., кога нашата Св. МПЦ-ОА го прославува Соборот на сите македонски светители, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, го освети храмот „Свети Јован Крстител“ во н. Капиштец, а потем чиноначалствуваше и беседеше на Светата Златоустова Литургија. Бројниот верен народ којшто молитвено учествуваше на ова многурадосно собитие се причести со Светите Христови […]

На 2.10.2022 г., кога нашата Св. МПЦ-ОА го прославува Соборот на сите македонски светители, Неговото Блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, го освети храмот „Свети Јован Крстител“ во н. Капиштец, а потем чиноначалствуваше и беседеше на Светата Златоустова Литургија. Бројниот верен народ којшто молитвено учествуваше на ова многурадосно собитие се причести со Светите Христови Тајни. Потоа Архиепископот претстојателствуваше и на Призивот на Светиот Дух по повод почетокот на новата академска година.

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: