Весникар - најнови статии

Весникар - најчитани статии

Преосветување на храмот „Свети Јован Крстител“ во с.Лески - Виница

{artsexylightbox singleImage="images/stories/04-09-22/01.jpg" path="images/stories/04-09-22/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Преосветување на храмот „Свети Јован Крстител“ во с.Лески - Виница На 04.09.2022 година, Недела 12-та по Педесетница, св. мч-ци Агатоник, Зотик, Зинон и др.; св. мч-чка Антуса,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, изврши преосветување на храмот „Свети Јован Крстител“ во с. Лески - Виница, а потоа отслужи Света Архиерејска Литургија. На крајот од Литургијата, Митрополитот г. Иларион одржа содржајна беседа,
image

Преосветување на храмот „Свети Јован Крстител“ во с.Лески - Виница

На 04.09.2022 година, Недела 12-та по Педесетница, св. мч-ци Агатоник, Зотик, Зинон и др.; св. мч-чка Антуса,  Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион, во сослужение на свештенослужители од Брегалничката Епархија, изврши преосветување на храмот „Свети Јован Крстител“ во с. Лески - Виница, а потоа отслужи Света Архиерејска Литургија. На крајот од Литургијата, Митрополитот г. Иларион одржа содржајна беседа,

а верниот народ се причести со Телото и Крвта Христови. На многаја лета!

 

 

 

Original Link...


Tags: None
0 comments
Report        

Read On: