Храм - Црква Велес »

 • Крст и босилок

  Posted 2020-09-27 20:34:01 by: Сард

  Босилокот (босилек, базилик, василикос) или царско цвеќе, е познат по неговата пријатна миризба, лековити својства, особено по неговата употреба во црквата. Постојат повеќе видови на босилок, широколистен, ситнолистен, светогорски (повеќегодишен), лилјаков итн. Најчесто се одгледува во Иран, Индија, Североисточна Азија и Кина, низ средоземните земји, особено во земјите каде што преовладува православието. Се смета за... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Кога нѐ напушта благодатта?

  Posted 2020-09-22 22:00:09 by: Сард

  Еден старец секојдневно јадеше по три кутичиња мармелад. Еднаш му дојде на посета еден брат, и кога седнаа да јадат, извади и за братот три кутичиња мармелад. Старецот виде дека братот има потреба повеќе да јаде и му донесе уште три. Откако се најадоа и станаа, старецот го осуди братот и му рече: „Не треба,... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Козма Етолски рамноапостолен

  Posted 2020-09-06 20:01:13 by: Сард

  Рамноапостолниот Козма Етолски е роден во 1714 година во Етолија, Грција. Татко му бил ткајач, мајка му била многу побожна. Тој се образувал во родното место најпрво под раководство на архиѓаконот Ананија Дервишан, а потоа го завршил своето образование на Света Гора Атонска, во Ватопедското школо, кај познатите учители од тоа време, како Николај Царцулија... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Константин Бранковеану и неговите синови

  Posted 2020-08-28 21:48:16 by: Сард

  (16/29 август) Свети Константин е роден во 1654 (или 1655) година во Влашко (Валахија). Воспитан од својот чичко Константин Кантакузин, добил одлично образование. На 29 октомври 1688 на собранието на болјарите тој бил избран за кнез на Валахија, која ја управувал кротко и трпеливо во текот на 25 години, во сѐ постапувајќи во духот на... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Зошто се благословува грозјето на празникот Преображение?

  Posted 2020-08-19 08:51:33 by: Сард

  Во местата каде што се одгледува грозје, постои обичај на празникот Преображение, верниците да донесуваат во црквите грозје од првата берба за да биде благословено. Благословувањето на грозјето на Преображение се објаснува во богословските, антрополошките и космолошките димензии на овој празник. Господ во „шестиот ден“ или „по осум дни“, по претскажувањето на Неговите страдања, „на... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Света маченичка Марина (Огнена Марија)

  Posted 2020-07-29 17:50:53 by: Сард

  Светата великомаченичка Марина (Oгнeна Марија), која е позната уште и како света Маргарита (Бисера) Антиохиска, рoдум e oд Антиoхија Писидиска oд нeзнабoжeчки рoдитeли. Дури вo свoјата 12 гoдина Марина слушнала за Гoспoда Исуса Христа какo сe oвoплoтил oд Прeчистата Дeва, какo направил мнoгу чуда, примил крстна смрт и славнo вoскрeснал. Нeјзинoтo младo срцe сe разгoрeлo... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Никодим Светогорец

  Posted 2020-07-27 18:07:12 by: Сард

  Овој новојавен богоносен отец на Христовата Црква се родил во 1749 г. на островот Наксос во Егејското Море, поточно во местото Хора. Тоа било време на турското ропство и страдањата на православните христијани од муслиманите и од злобната унијатска пропаганда на римокатолиците. Неговите родители биле чесни и побожни, татко му се викал Антониј, а мајка... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Кога нема човечка утеха, Бог интервенира

  Posted 2020-07-08 11:40:16 by: Сард

  (Извадок од животот на романскиот активен свештеник отец Николае Танасе) Отец Николае Танасе е брачен свештеник во Романија, кој во мрачниот период изградил многу цркви, детски домови, домови за самохрани мајки и старци. Неговиот подвиг, кој произлегува од неговата длабока вера и доверба во Бог, како и од неговата пожртвуваност, ретко кој би можел да... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Хиландарски колач, Благодатен оган…

  Posted 2020-07-06 15:06:12 by: Сард

  Онаму каде што нема здрава вера, природно е да се појави нездрава религиозност. Таму каде што Православието е слабо, таму се јавуваат суеверија, бајачи и секташи. Пред 20 години се појави на Балканот (најпрво во Србија, па оттаму и во Македонија) некој „Хиландарски колач“, „Острошки колач“, кој има посебен рецепт и ритуали на подготвување, а... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Што треба да знаеме за Светата Причест?

  Posted 2020-07-05 14:37:33 by: Сард

  Митрополит Иларион Алфеев Треба да се причестуваме гладни. Наутро не треба ни да јадеме, ни да пиеме. Ниту кафе, ниту цигари, ниту мастики за џвакање. Наутро се миеме заби, без да голтаме вода. При причестувањето на верникот му се дава не едноставно леб и вино, туку Телото и Крвта на нашиот Господ Исус Христос, под... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...

 • Со страв Божји…

  Posted 2020-07-05 14:20:40 by: Сард

  Четврта недела по Педесетница – Исцеление на слугата на стотникот Матеј 8,5-13 „Господи, не сум достоен да влезеш под мојот покрив, но кажи само збор и слугата мој ќе оздрави“. Во денешното Евангелие слушаме еден потресен настан, кога стотникот на војската, доаѓа да Го моли Господ за исцеление на неговиот слуга. Истовремено, иако доаѓа кај... Continue Reading ...

  Comments: 0   View more...