МПЦ-ОА - Дебарско Кичевска Епархија »

 • Posted 2021-05-06 18:00:58 by: Сард

  „Господи, жените мироносици трчаа кон гробот да Те видат Тебе - Христа, Кој заради нас пострада. И, кога пристигнаа, најдоа ангел седнат на каменот од страв тргнат, и повика кон нив, велејќи: Воскресна Господ! Кажете им на учениците дека воскресна од мртвите Оној Кој ги спасува душите наши“ (хвалитна стихира на Утрена во Светли Четврток).   На 06.05.2021 година, во Четвртокот од Светлата седмица и на празникот на св. вмч. Ѓорѓи - Ѓурѓовден, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Димче Ѓорѓиески и Игор Никовски, свештениците Горан Ставрески, Ѓорѓи Блажевски и Љупчо Бакрачески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Васил Михајлоски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Водосвет во Светла седмица и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-05-04 20:05:42 by: Сард

  „Владико Човекољупче, во Твојата светлина ќе ја видиме Светлината, зашто си воскреснал од мртвите, на родот човечки дарувајќи му спасение, за да Те прославува сето создание, Тебе - единствениот бесгрешен: помилуј нѐ“ (хвалитна стихира на Утрена во вторник од Светла седмица).   На 04.05.2021 година, во Вторникот од Светлата седмица - Тред ден Велигден, во храмот „Св. Петар и Павле“ во Кичево, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, протоерејот Стевчо Тошевски, свештениците Ристо Камбуроски, Александар Матески и Александар Крстаноски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Васил ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-05-03 20:01:36 by: Сард

  „Нека кажат Јудеите како војниците Го погубија Царот што Го чуваа, и зошто каменот не Го дочува Каменот на животот? Или погребаниот да Го дадат, или на Воскреснатиот да Му се поклонат, говорејќи со нас: Слава на мноштвото Твои штедрости, Спасителе наш, слава Ти“ (воскресна хвалитна стихира на Утрена во Понеделник од светла седмица).    На 03.05.2021 година, во Понеделникот од Светлата седмица - Втор ден Велигден, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Струга, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, протоерејот Васко Голабоски, свештеникот Христијан Костоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Васил Михајлоски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-05-03 02:02:58 by: Сард

  „Со архангелите да го воспееме Христовото Воскресение, зашто Он е Избавителот и Спасителот на душите наѓи, и во страшна слава, и во крепка сила, пак доаѓа да му суди на светот што го создаде“ (стихира на Господи повикав... на Вечерна во Светата и велика Недела на Пасха).    На 02.05.2021 година, Во Светата и велика Недела на Пасха, во вечерните часови, во катедралниот храм „Св. Софија“, беше отслужена Вечерна богослужба - традиционалното Второ Христово Воскресение, на која беше прочитано дел од Евангелието според Јован (20, 19-25) на повеќе јазици. На богослужбата чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски, Сашо Богданоски, Димче Ѓорѓиески и Игор Никовски, свештениците Ромео Петрески, Ѓорѓи Блажески и Александар Димоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Васил ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-05-02 12:05:19 by: Сард

  „Воскресението Твое, Христе Спасителе, ангелите го воспеваат на небесата, а нас, кои сме на земјата, удостој нѐ, со чисто срце да Те славиме“ (стихира на Воскресение Христово).   На 02.05.2021 година, на денот кога го прославуваме преславното, торжествено и светлоносно Воскресение Христово, на денот кога нашиот Спасител со Своето Воскресение ги скрши вратите на адиот и на сите нас ни даде можност и ние да совоскреснеме со Него, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, торжествено, со слаткопенија и биење на камбаните, беше дочекан овој најрадосен ден за човештвото. Воскресеннието Христово го објави Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот Љупчо Бакрачески, еромонахот Никодим, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Васил Михајлоски. Потоа беше прочитано и Велигденското послание, испратено од Неговото Блаженство Митрополитот Скопски и Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-05-01 00:01:46 by: Сард

  „Оној Кој некогаш ја затвори бездната, сега мртов се гледа и, завиткан во смирна и плаштаница, Бесмртниот како смртен во гроб се полага; а жените, плачејќи горчливо, дојдоа да Го помазат со миро, викајќи: Оваа сабота е најблагословена, зашто во неа Христос, заспан, по три дена ќе воскресне“ (кондак на Утрена на Велика Сабота).   На 30.04.2021 година, на Велики Петок навечер, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј чиноначалствуваше на Утрената богослужба, на која беа со погребалните статии беше прославено опелото на Христа, Кој за нас и нашето спасение толку многу се понизи што дозволи да биде измачуван, распнат на Крст, па дури и да биде погребан. На Митрополитот Тимотеј му сослужуваа протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот Љупчо Бакрачески, еромонахот Никодим, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Васил Михајлоски. По завршувањето на богослужбата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-05-01 00:01:46 by: Сард

  „Тебе, Творецот на се и Бога, гледајќи Те на Крстот, Христе, онаа којашто бессемено Те родила, горко викаше: Сине Мој, каде зајде Твојата убавина! Не можам да гледам како Те распнуваат неправедно: но побрзај, стани, за да го видам и јас Твоето тридневно од мртвите воскресение“ (стихира на Господи повикав... на Вечерна на Велики Петок).   На 30.04.2021 година, на Велики Петок наутро, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, присуствуваше на богослужбата на која беа отслужени царските часови како и Вечерна богослужба, на којашто беше изнесена светата плаштаница. На богослужбата служеа протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот Љупчо Бакрачески, еромонахот Никодим и протоѓаконот Николче ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-05-01 00:01:46 by: Сард

  „Хранејќи ги учениците на Тајната вечера, и знаљејќи ја намерата за предавство, на неа си го изобличил Јуда, иако знаеше дека е тој непоправлив, бидејќи сакаше да знаат сите дека си се предал доброволно, за да го избавиш светот од непријателот: долготрпелив Господи, слава Ти“ (седален на Утрена на Велики Петок).   На 29.04.2021 година, на Велики Четврток вечерта, кога се служи Утрената богослужба од Велики Петок, а на која се читаат дванесетте страдални Евангелија, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј чиноначалствуваше на Утрената богослужба во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Струга, во сослужение на протоерејот Васко Голабоски, свештеникот Христијан Костоски, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Васил ...

  Comments: 0   View more...