БлогМК - : : с в и т о к : : »

 • Воскресението: Сила на Неговата Љубов

  Posted 2021-05-04 14:40:02 by: Сард

  Христос воскресна! – Која порака може да биде посилна или поречита од оваа? Што е полошо за човечкото постоење од смртта? Ако „Исус Назареецот“ не нè искупи од смртта, зошто ни е потребно неговото учење, колку тоа и да е добро? Пред две илјади години, во Ерусалим, Воскресението на Исус Христос ја преврте човечката историја, … Продолжи со читање Воскресението: Сила на ...

  Comments: 0   View more...

 • Човек што преживеал клиничка смрт раскажува за помошта од преподобен Пајсиј Светогорец

  Posted 2021-03-31 16:15:20 by: Сард

  Еден човек од Грција го сподели своето искуство со клиничка смрт, што го претворило од атеист и хулител на Христос и Богородица во христијанин. Аргирис Мицис од селото Мегали-Вриси (Грција, 20ина km јужно од Дојран) раскажа што доживеал по неговата клиничка смрт и за чудесната помош од преподобниот свет старец Пајсиј. Расказот на поранешниот атеист … Продолжи со читање Човек што преживеал клиничка смрт раскажува за помошта од преподобен ...

  Comments: 0   View more...

 • Покајание и Исповед. Зошто и како да се исповедаме?

  Posted 2021-03-11 10:01:43 by: Сард

  Audio Кога правиме грев, ја изневеруваме својата вистинска човечка природа што била обновена во нас со Крштевањето и Миропомазанието. Единствено покајанието може да нѐ врати во состојбата од која сме се ...

  Comments: 0   View more...

 • [audio] Сеопштиот, последен Божји Суд

  Posted 2021-03-07 20:47:38 by: Сард

  Пред Великиот Пост има четири подготовителни Недели и тие се наречени: на митарот и фарисејот, на блудниот син, месопустнаа и сиропустна. Неделата месопустна се вика и Недела на Страшниот суд, затоа што во тој ден го споменуваме сеопштиот, последен и Страшен суд. Овој суд е неизбежен и сигурен, како што за секого од нас е … Продолжи со читање [audio] Сеопштиот, последен ...

  Comments: 0   View more...

 • [audio] Светата Литургија – за трезвеност на душата

  Posted 2021-03-02 15:58:54 by: Сард

  Светата Литургија е најголемото дело што човек може да го изврши, најголемата чест, најголемата привилегија што Бог му ја дал на човек, имено, да се причести со Светите Тајни – Христовото Тело и Неговата Крв.Сo една од молитвите на Светата Литургија свештеникот се моли:„Да им бидат (Светите Дарови) на тие што се причестуват:за трезвеност на … Продолжи со читање [audio] Светата Литургија – за трезвеност ...

  Comments: 0   View more...

 • Светата Литургија не е интелектуално доживување, туку благодатен настан.

  Posted 2021-02-26 20:52:43 by: Сард

    За време на Светата Литургија свештеникот тивко ја чита молитвата на првиот антифон: Господи, Боже наш, чијашто власт е неискажлива и слава недостижна, чијашто милост е неизмерна и човекољубие неизречено; Самиот Ти, Владико, според Твоето милосрдие, погледни на нас и на овој свет храм, и покажи ги на нас и на овие што се … Продолжи со читање Светата Литургија не е интелектуално доживување, туку ...

  Comments: 0   View more...

 • Од постмодерна персона до личност

  Posted 2021-02-25 11:09:52 by: Сард

  Архимандрит Ефрем, игумен на манастирот Ватопед Теологијата на личноста, како што ни е откриeно во исихастичкото аскетско предание, е најзначајниот контра-аргумент на пост-модерниот индивидуализам и релативизам. Подвижниците на себепознанието (introversion) и на молитвеното тихување (conscious tranquillity) т.е. исихија, не е психолошки предлог, туку автентичен и единствен начин за преобразување на „одбивната маска“ во личност. Соодветно … Продолжи со читање Од постмодерна персона ...

  Comments: 0   View more...

 • Анафората од Литургијата на св. Јован Златоуст

  Posted 2021-02-19 21:05:47 by: Сард

  Од првите години на христијанството во различни Помесни Цркви (па, дури во границите на една иста Црква) почнале да се формираат различни чинови на Литургијата. Постоеле: персиски, египетски, сириски, западни и многу други чинопоследованија, меѓу кои постоеле извесни разлики. На пр. имало шеесетина варијанти на сириски литургиски чинови кои биле единствени според суштината, а се … Продолжи со читање Анафората од Литургијата на св. ...

  Comments: 0   View more...

 • Сретение Господово – празник на слободата

  Posted 2021-02-13 14:31:59 by: Сард

  Сега го отпушташ Твојот слуга со мир Владико, според зборовите твои, зашто моите очи го видоа Твоето спасение, што си го подготвил пред лицето на сите народи. Светлина за просветување на незнабошците, и слава на Твојот народ – Израил. -Свети Симеон Богопримец Зборовите: „сега го отпушташ Твојот слуга со мир Владико,“ се дел од химните … Продолжи со читање Сретение Господово – празник ...

  Comments: 0   View more...

 • Христовото Раѓање: историски и теолошки факти – обиди за нивно искривување

  Posted 2021-01-15 08:04:09 by: Сард

  Личноста на Христос во средиштето на противењето За христијаните и за многу други луѓе, историчноста на Христос е очигледна. Според јасното сведоштво на Светото Писмо, Исус бил историска личност, роден во Витлеем во Јудeja, за време на владеењето на императорот Август. Тој ги поучувал луѓето, правел чуда, бил распнат на крст за време на Понтиј … Продолжи со читање Христовото Раѓање: историски и теолошки факти – обиди за ...

  Comments: 0   View more...