ПорталМК - Премин »

 • Митрополит Струмички Наум: Умно-срдечната молитва – критериум на вистинско богословие (07.07.2020)

  Posted 2020-07-07 14:52:37 by: Сард

  Теологија без умно-срдечна молитва е повеќе технологија, т.е. умешност, односно техника на составување и вообликување на мислата и на зборот, отколку богословие, отколку Божјо слово; повеќе знаење што произлегува од начитаност и логика отколку знаење што произлегува од личносна заедница со Бог и своите ближни, во Телото на Воплотеното Слово, ...

  Comments: 0   View more...

 • О. А. Шмеман:„Да се кренеш против Бога, пред сѐ е многу глупаво ."

  Posted 2020-07-07 14:41:20 by: Сард

  Целиот паднат свет е глупост квалификуван за досетливост. Глупоста е измама, самозалажување. Ѓаволот е лажго уште од почетокот. Тој вечно се лаже и себе и другите. Па неговите отровни лаги изгледаат интелигентно, најмногу зашто овозможуваат брзо задоволување. Глупоста е секогаш задоволна, а задоволството секогаш ...

  Comments: 0   View more...

 • Монах Пимен Влад: За Божјиот печат и знакот на ѕверот

  Posted 2020-07-07 00:16:21 by: Сард

  Кога ќе дојде антихристот и ќе посака да ти стави печат, тој нема да посака просто да ти стави еден печат, за да можеш да продаваш и да купуваш, туку ќе посака да го заземе местото на Христос во твојот живот, за да биде тој на местото на Христос. Нема да посака од тебе просто да ти стави печат. Ќе посака од тебе да го отфрлиш Христос како Бог и да го примиш него како бог. Кој бара денес од тебе такво нешто? И зошто се крева таква паника? Кој ви кажа, дека ако ви дадат ...

  Comments: 0   View more...

 • Раѓањето на Свети Јован Предвесник и Крстител Господов

  Posted 2020-07-06 23:51:53 by: Сард

  Шeст мeсeци прeд свoeтo јавувањe вo Назарeт на Прeсвeтата Дeва Марија, вeликиoт Гаврил, архангeлoт Бoжји, му сe јавил на првoсвeштeникoт Захариј вo eрусалимскиoт храм. Прeд да гo oбјави чуднoтo зачнувањe на нeискусoмажната Дeвица, архангeлoт гo oбјавил чуднoтo зачнувањe на бeздeтната старица. Захариј нe им пoвeрувал вeднаш на збoрoвитe на гласникoт Бoжји и затoа јазикoт му сe врзал нeмилo, и oстанал нeм сè дo oсмиoт дeн oд раѓањeтo на ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во храмот на св.Јован Крстител, н.Капиштец,Скопје (05.07.2020)

  Posted 2020-07-06 09:10:36 by: Сард

  Зoштo Гoспoд дoпушта на вистинската вeра да има напади и маки, дoдeка на eрeситe и на нeзнабoштвoтo му дoпушта насладувањe и спoкoјствo? “Зoштo?”, сe прашува и св. Јoван Златoуст и вeднаш oдгoвара: “Затoа за ти да ја пoзнаeш нивната слабoст (на eрeситe и на нeзнабoштвoтo) кoга ќe видиш дeка тиe и бeз вoзнeмирувањe самитe oд сeбe сe распаѓаат, и да би сe убeдил вo силата на вeрата штo прeтрпува бeда, па дури и прeку свoитe прoтивници сe ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во храмот на св.Јован Крстител, н.Капиштец, Скопје (05.07.2020)

  Posted 2020-07-06 09:10:36 by: Сард

  Зoштo Гoспoд дoпушта на вистинската вeра да има напади и маки, дoдeка на eрeситe и на нeзнабoштвoтo му дoпушта насладувањe и спoкoјствo? “Зoштo?”, сe прашува и св. Јoван Златoуст и вeднаш oдгoвара: “Затoа за ти да ја пoзнаeш нивната слабoст (на eрeситe и на нeзнабoштвoтo) кoга ќe видиш дeка тиe и бeз вoзнeмирувањe самитe oд сeбe сe распаѓаат, и да би сe убeдил вo силата на вeрата штo прeтрпува бeда, па дури и прeку свoитe прoтивници сe ...

  Comments: 0   View more...

 • Зошто Христос ја проколнал смоквата?

  Posted 2020-07-06 07:20:29 by: Сард

  Каков плод требало да даде „смоквата“? Столбот на Стариот Завет била подготовката на луѓето за средбата со Месијата, Кој требало да го избави Израилот од гревот. Меѓутоа, во времето на проповедањето на Исус, тоа избавување често се сфаќало мошне упростено. Не како избавување од власта на гревот, туку како остварување на политичката независност од Римската империја, односно избавување од власта на паганите. Затоа повеќето од религиозните Јудејски лидери не го препознале и не го прифатиле Оној Кого што толку долго го очекувале и самите тие, и нивните татковци и ...

  Comments: 0   View more...

 • Митрополит Методиј Златанов: огромна е човечката жед за љубов

  Posted 2020-07-06 04:51:05 by: Сард

  Во духовната пустина на овој суетен свет, на ова место на нашето исконско туѓинување, огромна е човечката жед за љубов. Дури и се навикнуваме да живееме без внимание кон себе и кон нашите ближни. Саможивоста стана философија на нашето вата, ние всушност се ослободуваме од сите несреќи, слабости и немоќи на богозаборавниот и човекозаборавниот живот, искитен со сиот гнас што се нафатил на нашата природа од Каина до ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на св. Христова м-ца Агрипина 23 јуни / 6 јули 2020

  Posted 2020-07-05 13:00:52 by: Сард

  Оковите железни го опфатија телото твое, но љубовта кон Христа даде ослободување, не само од маченички болки, туку од заробеноста светска која кон тебе ...

  Comments: 0   View more...

 • Митрополит Струмички Наум: Целта и смислата на духовното раководење

  Posted 2020-07-05 04:46:39 by: Сард

  Убаво е да знаеме како правилно да се подвизуваме во духовниот живот. Подвигот да се одвива во познание. Духовниот раст и преобразување да бидат во  познание.  Покајание во познание, послушание во познание, молитва во познание, дела во познание, εν γνοση, како што велат Светите отци. Секогаш да бидеме свесни каде сме.Да знаеме кон што стремиме и во која насока секој миг се движиме. Имајќи го Христос како ...

  Comments: 0   View more...

 • Старец Сава Псковско-Печерски:„ Недостасува само еден услов - решителноста. "

  Posted 2020-07-04 20:29:51 by: Сард

   Кога свети Серафим Саровски бил запрашан дали на христијаните од наше време им недостасува некаков услов, за да ги произведат истите плодови на светост што беа толку изобилни во минатото, тој одговорил: недостасува само еден услов - решителноста. ""Запамти, покајанието нема да биде целосно и полезно доколку во тебе не постои внатрешна цврста решителност да не се враќаш на гревот кој си го ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Порфириј Кавсокаливит:„ Љуби несебично!“

  Posted 2020-07-04 19:53:38 by: Сард

  Тоа е некако ниско. Некако е лесно да се искажат тие малечки зборови " те сакам".Но тоа не се зборува. Се здобива молчејки со личноста што ке ја изградиш.Се изградиш и другите се луди по тебе. Се негуваш од внатре и гледаш како тоа да го сокриеш, но оној другиот тоа го чуствува и го привлекуваш. Ако сакаш и не ја бараш љубовта на другите, сите кај тебе ке доаѓат. Тоа е ...

  Comments: 0   View more...

 • “Нe живee чoвeкoт самo oд лeб, туку и oд сeкoј збoр штo излeгува oд устата на Бoга” (Мт. 4:4)

  Posted 2020-07-04 17:23:17 by: Сард

  Кoга св. Василиск гo држeлe мачитeлитe три дeна бeз храна и бeз вoда, па пoтoа му пoнудилe да јадe, тoј oдбил вeлeјќи дeка нe e гладeн. “Јас сум, рeкoл, испoлнeт сo бeсмртна храна и нe сакам да примам смртна. Вас вe храни зeмниoт лeб, а мeнe нeбeснoтo слoвo Бoжјo; вас вe вeсeли винoтo, а мeнe благoдатта на Свeтиoт Дух; вас вe заситува мeсoтo, а мeнe пoстoт; вас вe пoткрeпува тeлeсната сила, а мeнe ...

  Comments: 0   View more...

 • Митрополит Евроски Пимен (03.07.2020)

  Posted 2020-07-04 15:44:36 by: Сард

  Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме сите оние што различно мислат од нас, сите оние што можеби го кријат својот подвиг и наместо нив да почнеме телата свои да ги распнуваме преку пост, молитва, покајание, исповед, причестување за да се ослободиме од страстите и по дух да живееме подобно на нашиот светител кој со својот живот ни даде пример на голем ...

  Comments: 0   View more...

 • Митрополит Европски Пимен (03.07.2020)

  Posted 2020-07-04 15:44:36 by: Сард

  Да си споменеме за да поверуваме во она дека сė што е соединето со Бога е спасено, та освестеното да го примениме во нашите животи. Да престанеме да ги распнуваме сите оние што различно мислат од нас, сите оние што можеби го кријат својот подвиг и наместо нив да почнеме телата свои да ги распнуваме преку пост, молитва, покајание, исповед, причестување за да се ослободиме од страстите и по дух да живееме подобно на нашиот светител кој со својот живот ни даде пример на голем ...

  Comments: 0   View more...

 • Митрополит Струмички Наум: Кажи само збор (04.07.2020 )

  Posted 2020-07-04 15:14:14 by: Сард

  Исто така, извршен e и Литургискиот (Евхаристиски) збор, и тој е збор во сила; извор на слово во сила, кое повторно и повторно го обновува светот; затоа што Христос е Тој што принесува и Се принесува, Кој прима и Се раздава. Епископот вели: „ангел на мирот, чувар на нашите души и тела“, и секој човек е посетен, а секој демон отстапува – додека повторно не биде повикан. „Простување и разрешување“, и секој грев е простен – додека повторно не биде направен. „Сѐ што е добро и полезно за нашите души и тела“, и сѐ на добро се менува – додека ние не го промениме, по наше. „И направи го овој леб чесно Тело Христово, а што ...

  Comments: 0   View more...

 • Тропар на св. Христов свм. Евсевиј епископ Самосатски 22 јуни / 5 јули 2020

  Posted 2020-07-04 13:00:55 by: Сард

  Крин процвета во земјата сиријска,мирис се разлеа во црквата Христова,пастир мудар беше испратен при децата,да се возвеличува Еден Бог во Пресвета ...

  Comments: 0   View more...

 • Поука за почитување на свештениците – Св. Николај Велимировиќ

  Posted 2020-07-04 12:59:55 by: Сард

  Св. Сава рекол: „Ако попот е грешен, неговата молитва не е грешна“. Не осудувајте го својот свештеник, не омаловажувајте го, не гонете го. Тој за своите гревови ќе одговара пред Бога повеќе отколку вие за вашите, затоа што е свештеник на живиот Бог. Ако свештеникот е грешен, почитувај го и со почитта ќе го засрамиш и тој ќе се поправи. Но ако го осудуваш и омаловажуваш, тој ќе стане уште полош. Браќа, почитувајте ги своите ...

  Comments: 0   View more...

 • ПРОМОЦИЈА НА 4 ИЗДАНИЈА ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК

  Posted 2020-07-04 04:05:07 by: Сард

  7 јули 2020 (вторник),Почеток: 10:30 ч., Плато пред МАНУ Поздравно обраќање:акад. Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ ПРОМОЦИJAКолективна монографија: МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК – КОНТИНУИТЕТ ВО ПРОСТОР И ВРЕМЕ акад. Катица ...

  Comments: 0   View more...

 • О. Жарко Ѓорѓиевски ✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

  Posted 2020-07-04 02:57:06 by: Сард

  Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на словенски јазик. Но, неговата улога како свештеник и управител со манастирот не завршувала тука. Како многу учен и образован човек, кој познавал многу јазици, кај него секојдневно доаѓало мноштво народ за да се поучи за верата, но и за да слушне совети за секојдневниот живот, за земјоделието, за сточарството и другите практични ...

  Comments: 0   View more...

 • О.Жарко Ѓорѓиевски✥Беседа за св. Наум Охридски✥ (03.07.2020)

  Posted 2020-07-04 02:57:06 by: Сард

  Свети Наум бил мудар учител, единствен раководител на монасите, решителен подвижник, чудотворен молитвеник и духовник. Тој постојано работел на преводи на светото Писмо и другите богослужбени книги од грчки на словенски јазик. Но, неговата улога како свештеник и управител со манастирот не завршувала тука. Како многу учен и образован човек, кој познавал многу јазици, кај него секојдневно доаѓало мноштво народ за да се поучи за верата, но и за да слушне совети за секојдневниот живот, за земјоделието, за сточарството и другите практични ...

  Comments: 0   View more...

 • Божествена Литургија во храмот на св. вмч. Димитриј, Скопје (03.06.2020)

  Posted 2020-07-04 02:41:08 by: Сард

   Човековото спасение зависи од молитвата, бидејќи тоа е она што приближува и соединува кон Бог. Кога човекот се наоѓа во близина Божја, наполно природно е да не скршнува од етичкиот пат, зашто вложува внимание во секој свој чекор. И покрај сето наше внимание, ѓаволот не престанува да нe сопнува, зашто сака да нe изненади во миг на слабост и да нe одвлечка на својот пат, кој секогаш води вртоглаво надолу. Од таа причина, драги мои чеда, од нас нужно се бара постојано ...

  Comments: 0   View more...