Храм - Манастир Св. Јован - Бигорски »

 • Смирената Богомајка Која ни Го покажува Патот, Вистината и Животот

  Posted 2020-09-21 15:30:27 by: Сард

  Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на Вечерната богослужба за празникот Рождество на Пресвета Богородица, во Манастирот Пречиста Кичевска, на 7/20 септември 2020 лето Господово Ваше Високопреосвештенство, почитуван архипастиру на оваа богочувана епархија, г. Тимотеј, Ваше Високопреподобие, почитуван игумене на Манастирот „Свети Наум Охридски“, г. Нектариј, Сечесни отци, Возљубени The post Смирената Богомајка Која ни Го покажува Патот, Вистината и Животот first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Проповед на Митрополит г. Тимотеј за Рождеството на Пресвета Богородица

  Posted 2020-09-21 13:41:11 by: Сард

  Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит г. Тимотеј, на Светата Литургија за празникот Рождество на Пресвета Богородица, во Манастирот Пречиста Кичевска Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Драги браќа и сестри, Денеска сета вселена ја прославува појавата на најсовршеното Божјо создание во светот. Со голема радост како земната, така и небесната Црква ја The post Проповед на Митрополит г. Тимотеј за Рождеството на Пресвета Богородица first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Молитвата ќе ја најдеш таму каде што ќе мирува твојот ум!

  Posted 2020-09-18 11:13:09 by: Сард

  Возљубен во Христа брате мој, се молам да си добро. Денеска го добив твоето писмо и ти одговарам на прашаното. Нештата што сакаш да ги знаеш не бараат време, напор и размисла за да ти одговорам. Умствената молитва за мене е како за секој човек неговиот занает, бидејќи во неа се вложувам себеси повеќе од The post Молитвата ќе ја најдеш таму каде што ќе мирува твојот ум! first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Молитва, – тоа е постојана присилба над нашата природа

  Posted 2020-09-16 10:48:50 by: Сард

  Чедо мое, ако внимаваш што ти пишувам, и ако си наложиш себеси подвиг ќе имаш голема полза. Сè што ти се случува, ти се случува бидејќи не се присилуваш на молитва. Значи, присили се! Постојано кажувај ја молитвата! Воопшто да не запре твојата уста! Ќе се навикнеш на неа внатре во себе, така што, потоа The post Молитва, - тоа е постојана присилба над нашата природа first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Љубовта значи жртва – (V дел)

  Posted 2020-09-13 16:45:57 by: Сард

  За никого никогаш не е доцна. За секоја возраст има начин. Со денешното мислење, еден младич на 20 години сигурно не прима многу лесно совети. Би било грешка да се обидуваме да го убедиме. Што правиме? Прво, се трудиме ние самите да бидеме вистинити и свесни Христијани, чеда на Црквата. Ако го постигнеме ова, тогаш The post Љубовта значи жртва – (V дел) first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Бракот е љубов, а не диктатура – (V дел)

  Posted 2020-09-13 11:34:16 by: Сард

  Нема да заборавам никогаш – трагичен е примерот што ќе ви го кажам, тажно е, не сакам да го кажувам, но еден човек се самоуби затоа што девојката којашто ја љубеше го измами. Тој ѝ остави писмо, кое девојката не го покажа на никого. Ми го донесе мене и јас го прочитав. Толку многу се The post Бракот е љубов, а не диктатура – (V дел) first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Јован Крстител како прототип за Христијаните

  Posted 2020-09-11 20:30:33 by: Сард

  Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, изговорено на Светета Литургија, по повод празникот Отсекување на главата на Свети Јован Крстител, лето Господово 2020 Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Драги браќа и сестри, Денеска го прославуваме Свети Јован Крстител и Претеча на нашиот Господ Исус Христос. Поминаа веќе дваесет века The post Свети Јован Крстител како прототип за Христијаните first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Повик на покајание за злоупотребата на интернетот

  Posted 2020-09-11 17:15:12 by: Сард

  Слово на Неговото Преосвештенство, Епископот Антаниски и Игумен на Свештената Бигорска Обител г. Партениј, изговорено на Вечерната богослужба за празникот Усекновение на Чесниот Претеча, петок, 29 август/11 септември 2020 лето Господово Благоговејни и чесни отци, Преподобни браќа монаси на оваа Свештена Обител, Сепреподобни и чесни отци од наша братска и православна Грција, отец Матеј и The post Повик на покајание за злоупотребата на интернетот first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Пролошко житие на светиот и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и ктитор на славната Бигорска Обител на Чесниот Претеча

  Posted 2020-09-06 16:06:57 by: Сард

  Пастиру на Охрид, радувај се! Најсвештен подвижнику на Бигорската Обител, радувај се, ја основа славно за веки, Јоване преблажен, Дебарска похвало! Величание на Свети Јован Дебранин Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата The post Пролошко житие на светиот и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и ктитор на славната Бигорска Обител на Чесниот Претеча first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...

 • Бракот е љубов, а не диктатура – (IV дел)

  Posted 2020-09-05 12:25:21 by: Сард

  Второ прашање: Како можеш да Го љубиш Бога со целиот свој ум, а истовремено да имаш време и за земните нешта со кои е поврзан семејниот живот? Ако се задлабочиме поусрдно во животниот пат на човекот, ќе го разбереме настојувањето на Црквата во врска со воздржанието. Зошто Црквата настојува да се пази воздржанието пред бракот? The post Бракот е љубов, а не диктатура – (IV дел) first appeared on † Бигорски ...

  Comments: 0   View more...