МПЦ-ОА - Тетовско Гостиварска Епархија »

 • Успешно положена матура на 52 генерација богослови

  Posted 2020-07-05 00:03:50 by: Сард

  На 27.06.2020 во Македонската Православна Богословија св. Климент Охридски - Драчево завршија матурските испити и беа соопштени резултатите за успешно положена матура на 52 генерација завршени ученици - богослови. Свое слово како пратеник во име на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ - ОА имаше Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, истото можете да го прочитате на следниот ...

  Comments: 0   View more...

 • Mатурските испити на Lll генерација ученици-богослови

  Posted 2020-07-05 00:03:50 by: Сард

  На ден 17. 06. 2020 година во Македонската православна богословија (МПБ) „Свети Климент Охридски“ во Скопје започна полагањето на матурските испити на Lll генерација ученици-богослови, кои во изминатите 5 години се школуваа во нашиот Светиклиментов расадник, стекнувајќи се со потребните богословски знаења и подготвувајќи се за идна свештенослужителска и вероучителска дејност во Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА). Денес по четвртти пат во својство на пратеник, претставник на САС на МПЦ-ОА заедно со Ректорот на МПБ, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот г. Агатангел како и во присуство на предметните професори го отпочнавме полагањето на зрелосениот испит. Матурскиот испит традиционално стартуваше со писмена работа, а во следните денови матурантите ќе ги полагаат и предвидените стручните предмети. Овогодинешните матурски испити ќе траат до 26. 06. 2020 година. На сите богослови при 52 генерација им посакувам успех во полагањето на престојните испити. Нека Семудриот Бог ги просветли во науката над ...

  Comments: 0   View more...

 • Трета недела по Педесетница

  Posted 2020-07-04 00:06:21 by: Сард

  На ден 28.06.2020 година Трета недела по Педесетница митрополитот Тетовско-гостиварски г.Јосиф во сослужение со протоереј Жарко Мицкоски, протоереј Марјанчо Мадевски и ѓакон Илија Деспотовски богослужеше света Литургија во Лешочкиот манастир. На литургијата беседеше митрополитот г.Јосиф. Беседата може да ја проследите на следниот ...

  Comments: 0   View more...

 • Втора седмица по Педесетница

  Posted 2020-07-04 00:06:21 by: Сард

  На 21.06.2020 Втора седмица по Педесетница ,надлежниот митрополит Тетовско-гостиварски г.Јосиф со свештеници од ТГЕ богослужеше света Литургија во Лешочкиот манастир.На литургијата верниот народ се причести со светите тајни.Беседа по прочитаното евангелие изрече митрополитот г.Јосиф.Беседата можете да ја проследите на следниот ...

  Comments: 0   View more...

 • Недела 1 по педесетница посветена на Сите светии

  Posted 2020-07-01 02:05:19 by: Сард

  На-14.06.2020  Недела 1 посветена на Сите светии,митрополитот Тетовско-гостиварски богослужеше света литургија во Лешочкиот манастир.Верниот народ се причести со светите тајни.Дел од беседата на митрополитот можете да ја видите на следниот ...

  Comments: 0   View more...