ВЕСНИКАР

†МПЦ-ОА »

Објави од службените интернет страни на одделни МПЦ-ОА епархии и установи.
 • Став на Црквите и верските заедници во врска со абортусот

  Објава: 2019-03-21 05:03:05 by: Сард

  Став на Црквите и верските заедници во врска со абортусот (14.03.2019 11:41) На 4 март 2019 година, во државното Собрание беше одржана јавна расправа на тема „Предлог-закон за прекинување на бременоста“. Расправата, која ја одржа Собраниската комисија за здравство, беше забранета за претставниците на Црквите и верските заедници, со што кон нив беше извршена груба дискриминација како и флагрантно кршење на основните слободи и права на човекот и граѓанинот, предвидени со член 16 од Уставот каде што се гарантира слобода на уверување и мисла и јавно изразување на мислата. Изговорот на претседателот на комисијата, искажан пред присутните претставници на граѓанските здруженија и организации во нашата држава кои своето постоење го темелат на одбраната на човековите слободи и права (што во конкретниот случај не го покажаа и докажаа) - дека ова попречување е врз основа на амандман од македонскиот Устав според кој нашата држава е секуларна, е несериозен, затоа што свештените лица не бараа пристап до собраниската расправа за да се молат и да се клањаат, туку да земат ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • За покајната молитва на Свети Ефрем Сирин

  Објава: 2019-03-20 23:02:49 by: Сард

  Несправедлива справедливост Понекогаш Господ допушта, наводна несправедливост според наше мислење. Но Он тоа Го прави за да нè оддалечи нас од поголеми опасности или од лоши луѓе, водејќи нè на таков начин по патот на доброто и љубовта. Несправедливоста, која ненадејно не посетува и напоменува на нашата душа за несовршенството на овој свет, за неговите правила, ставови и вредности и нè повикува да ги свртиме очите кон Господа и кон Неговите Заповеди. Затоа нашиот однос кон несправедливоста, треба да биде спокоен, смирен и благодарен. Но, тоа секако не е толку лесно да се постигне. Пример за тоа може да ни биде животот на големиот христијански подвижник Свети Ефрем Сирин, чија покајна молитва, ние ја читаме во Великиот пост. Свет грешник Во својата младост, Свети Ефрем живеел грешен и неодговорен живот, препуштајќи се на различни пороци и лоши дела, но за ниеден грев не бил казнет и осуден. Но еден ден, на неговиот сосед му украле овца, а за тоа бил обвинет Свети Ефрем, бидејќи сите ја знаеле неговата  лоша нарав. Иако невин, него го затвориле во затвор. Разочаран од човечката ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • Литургија на претходноосветени дарови во Куманово

  Објава: 2019-03-20 20:51:18 by: Сард

  Во средата од втората седмица од Великиот Пост, 20 март 2019 г., во храмот на света Троица во Куманово, митрополитот Кумановско-осоговски г. Јосиф служеше Литургија на претходноосветени дарови. На Светата Литургија верниот народ... Повеќе ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • Објава: 2019-03-20 11:03:47 by: Сард

  „Апостоли божествени, за светот најтопли молитвеници, и на православните - заштитници, кои имате смелост и моќ пред Христа нашиот Бог; ве молиме, сечесни, молете се за нас, доброто време на постот светло да го завршиме и благодатта на едносушна Троица да ја примиме. Великопроповедници славни, молете се за душите наши“ (стихира на Господи повикав... во среда од Прва седмица на Великиот пост).   На 13.03.2019 година, во средата од Првата седмица на Великиот пост, во храмот „Успение на Пресвета Богородица - Каменско“ во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија на претходноосветени дарови, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Сашо Богданоски и Димче Ѓорѓиески, свештеникот Димче Азески, протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски и ѓаконот Христијан Костоски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, која подолу во целост ви ја ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • Архиерејска Божествена Литургија во Кратово

  Објава: 2019-03-20 11:02:46 by: Сард

  Свети маченик Георгиј ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • Известување: свечена литија со иконата на Пресвета Богородица „Брзопослушничка“ во Струмица

  Објава: 2019-03-19 17:01:43 by: Сард

  Известување: свечена литија со иконата на Пресвета Богородица „Брзопослушничка“ во Струмица (19.03.2019 13:40) Во спомен на пристигнувањето на иконата на Пресвета Богородица „Брзопослушничка“ и оваа година ќе биде одржана свечена литија во Струмица. Пред две години, во втората недела од Великиот пост, посветена на свети Григориј Палама, заштитникот на Струмичката епархија, иконата беше донесена во манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“, Струмица, како подарок од братството на светогорскиот манастир Дохијар. Во сабота, 23 март 2019 година, во манастирот „Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“ ќе биде отслужена воскресна Вечерна богослужба, со почеток во 15 часот.  Потоа, со свечена литија иконата на Мајката Божја „Брзопослушничка“ ќе биде однесена во црквата „Свети Григориј Палама и свети великомаченик Димитриј“, каде ќе се отслужи Молебен канон, а иконата ќе биде оставена за поклонение на верниот народ. Следниот ден, 24 март 2019 година, во црквата „Свети Григориј Палама и свети великомаченик Димитриј“, Утрената служба ќе започне ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • НЕДЕЛА НА ПРАВОСЛАВИЕТО

  Објава: 2019-03-19 10:13:21 by: Сард

  Денешниов ден е полн со радост и веселба, зашто блеска светлината на вистинските догмати, и свети Црквата Христова, украсена сега со враќањето на светите икони, и меѓу верниците владее богодостојно едномислие. (Хвалитна стихира на Утрена во Недела од прва седмица на Великиот пост) На 17. 03. 2019 година, во Неделата од првата седмица на Великиот пост – Недела на православието, кога го прославуваме споменот на преподобниот Герасим Јордански и светиот … Прочитај повеќе "НЕДЕЛА НА ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • ТОДОРОВА САБОТА

  Објава: 2019-03-19 09:45:31 by: Сард

  Колку се совршени делата на верата! Светиот маченик Теодор, во огнената печка, се радуваше како во води на спокој, зашто, кога во огнот изгоре, како сладок леб на Света Троица ѝ се принесе. По неговите молитви, Христе Боже, спаси ги душите наши. (Тропар на свети Теодор Тирон, глас 2.) На 16. 03. 2019 година, во првата Сабота од Великиот пост, посветена на споменот на светиот великомаченик Теодор Тирон, во храмовите на Австралиско … Прочитај повеќе "ТОДОРОВА ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • МАЛО ПОВЕЧЕРИЕ СО АКАТИСТ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

  Објава: 2019-03-19 09:21:22 by: Сард

  „Радувај се, Пречиста Владичице, очистилиште на светот. Радувај се, лествице, која со благодатта ги издигнуваш сите од земјата. Радувај се, мосту, кој навистина ги преведуваш од смртта кон животот, сите што тебе ти пеат“ (песна од Канонот на Акатист на Пресвета Богородица) На 15.03.2019 година,во првиот петок од Великиот пост, во храмовите на Австралиско – сиднејската епархија, во вечерните часови, беше отслужено Мало повечерие со Првата статија од Акатистот на … Прочитај повеќе "МАЛО ПОВЕЧЕРИЕ СО АКАТИСТ НА ПРЕСВЕТА ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • Недела на православието

  Објава: 2019-03-18 17:01:30 by: Сард

  Недела на православието    Во Неделата на Православието, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во Соборниот храм на Повардарската епархија „Св. вмч. Пантелејмон“ во Велес. На Литургијата сослужуваа повеќе свештенослужители од епархијата. Со празнично слово за споменот на победата над иконобоството кон насобраните верници се произнесе протоереј Љупче Миланов. По Литургијата беше извршен молебен кој традиционално се извршува во Неделата на православието. Празникот Недела на Православието е востановен во 842 лето Господово како победно празнување над конечниот пад на иконоборството и повторно воспоставување на почитувањето на иконите. Оттогаш свечено се прославува во првата Недела од Великиот пост, како спомен на торжеството на вистинската вера не само над иконоборството, но над сите ереси. ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • За значењето на постот и смислата на канонот на Свети Андреј Критски – Епископ Силвестер (Стојчев)

  Објава: 2019-03-18 17:01:03 by: Сард

  Човекот денес одвојува или има време да се занимава со сè, односно со спорт, да посетува одредени курсеви, но кога станува збор да оди во храм на богослужба, тогаш наоѓа илјадници аргументи, зошто да не оди во храмот. Разговор со епископот Силвестер (Стојчев) за великопосните богослуженија. Владико, како православниот христијанин треба да пости во Великиот пост? Во Великиот Пост, важно е, ако можам така да се изразам, правилно да ги поставиме акцентите. Често пати во постот, луѓето одат во крајност. Некој пости  премногу строго до исцрпување, а други обратно, уште од првите денови почнуваат да бараат можности за ублажување на постот. Во однос на ублажувањето на постот, дури има и смешни ситуации. Кога бев студент, бев сведок на еден разговор: една верничка побара од својот духовник ублажување на постот, заради болеста од која боледуваше. Отецот заради нејзината телесна слабост и благослови ублажување на постот, а потоа ја праша: „Што сакаш да јадеш во постот?“ Жената одговори: „млеко, изварка, јогурт, јајца и риба“. Тогаш свештеникот и одговори жената дека тоа не ублажување на ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • Тодорова сабота

  Објава: 2019-03-18 17:00:52 by: Сард

  На 16.03.2019 година, Тодорова сабота, Неговото високопреосвештенство, Митрополитот Тетовско=гостиварски г. Јосиф, богослужеше Света Златоустова литургија во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј – Тетово. На литургијата верниот народ се причести со Светите Христови Тајни. На литургијата беседеше Митрополитот г. Јосиф беседата може да ја прочитате ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • Објава: 2019-03-18 05:01:15 by: Сард

  „Почетокот на постот да го примиме со божествено смирение, од душа велејќи: Владико Христе, прими ја нашата молитва како избран темјан, и избави нè, се молиме, од злосмрадниот гнилеж, и од страшните маки, зашто си единствен Кој може да се помоли“ (седален на Утрена во Понеделник од прва седмица на Великиот пост).   На 10.03.2019 година, во Неделата од сирната седмица, во вечерните часови, во храмот „Успение на Пресвета Богородица- Каменско“ во Охрид, беше отслужена Вечерна богослужба, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Админисгтратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоереј-ставрофорите Никола Христоски и Димче Ѓорѓиески, свештеникот Горан Ставрески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Вечерната богослужба, беа прочитани молитвите пред почетокот на Великиот пост, а потоа, Митрополитот Тимотеј се обрати кон многубројниот верен народ со пригодна беседа, која подолу во целост ви ја пренесуваме. На крајот, свештенството, предводено од Митрополитот Тимотеј, како ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • Објава: 2019-03-18 05:01:15 by: Сард

  „Претставувајќи го на икона Твојот божествен лик, Христе, јасно ги воспеваме Твоето раѓање, неискажливите чудеса и доброволното распнување. Од тоа и демоните во страв бегаат и безбожните во срам редат, како нивни соучесници“ (седален на Утрена во Недела од прва седмица на Великиот пост).   На 17.03.2019 година, во Неделата од првата седмица на Великиот пост - Недела на православието, беше отслужена света архиерејска Василиева Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоереј-ставрофор Никола Христоски, протоерејот Љупчо Симиџиески, свештеникот Љупчо Бакрачески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон присутниот верен народ со пригодна беседа, која ви ја пренесуваме во ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • Божествена Литургија во Ново Село (струмичко)

  Објава: 2019-03-18 05:00:27 by: Сард

  Божествена Литургија во Ново Село (струмичко) (17.03.2019 21:12) Денес, во Неделата на Православието, Митрополитот Европски Пимен, во сослужение со викарниот епископ Јаков Стобиски, отслужи Божествена Литургија во манастирот посветен на свети великомаченик Георгиј и свети Антониј во Ново Село. Верниот народ на Литургијата се причести со Светите Христови ...

  Мислења: 0   Види повеќе...

 • Вечерна богослужба во Неделата на простувањето

  Објава: 2019-03-18 05:00:27 by: Сард

  Вечерна богослужба во Неделата на простувањето (10.03.2019 12:12) На 10 март 2019 година, во Неделата на простувањето, викарниот епископ Јаков Стобиски отслужи Вечерна богослужба во соборната црква „Светите Методиј и Кирил“, во Струмица. Викарниот епископ Јаков Стобиски побара прошка од секој од присутните верни, како и тие од него. Верните, исто така, меѓу себе си побараа прошка еден од друг.                                ...

  Мислења: 0   Види повеќе...