†МПЦ-ОА »

Објави од службените интернет страни на одделни МПЦ-ОА епархии и установи.
 • Posted 2021-01-22 13:02:40 by: Сард

  „Ангелските сили на Јордан стоеја како на небесата, трепереа и се чудеа гледајќи го крајното Божјо снисходење, бидејќи Оној Кој ги држи небесните води, во (јорданските) води стоеше во тело - Он, Кој е Бог на нашите татковци“ (песна од канонот на Утрена на Собор на св. славен, пророк, Претеча и Крстител Јован).   На 20.01.2021 година, денот кога го прославуваме празникот Собор на св. славен, пророк, Претеча и Крстител Јован, во ман. „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот Љупчо Бакрачески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Собор на свети Јован Крстител

  Posted 2021-01-22 11:02:44 by: Сард

  Собор на свети Јован Крстител    На 20.01.2021, на денот кога Светата православна црква го чествува Соборот на Св. Јован Крстител, Митрополитот Повардарски г. Агатангел, во сослужение на повеќе свештенослужители, отслужи Божествена Архиерејска Литургија во Ветерскиот манастир, посветен на свети Јован. ...

  Comments: 0   View more...

 • Богојавление - Водици

  Posted 2021-01-22 11:02:44 by: Сард

  Богојавление - Водици   На Богојавление, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи света Божествена Литургија во храмот „Свето Вознесение Христово“. По завршувањето на Литургијата се изврши осветувањето на водите на реката Вардар, но годинава не беше фрлен чесниот и животворен крст во водите.   ...

  Comments: 0   View more...

 • Литургија и осветување на Крст во Свети Николе

  Posted 2021-01-21 12:32:00 by: Сард

  {artsexylightbox singleImage="images/stories/20-01-21/01.jpg" path="images/stories/20-01-21/" previewHeight="150" previewWidth="200"}{/artsexylightbox} Литургија и осветување на Крст во Свети Николе На 20.01.2021 кога го празнуваме Соборот на Светиот Јован Предвесник и Крстител на нашиот Спасител, неговото Високопреосвештентво Митрополитот Брегалнички господин Иларион во сослужение со свештеници од Свети Николе отслужи Света Архиерејска Литургија во храмот „Св. Николај Мирликиски“ – Свети Николе. По боженствената Литургија ...

  Comments: 0   View more...

 • Божикно обраќање на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

  Posted 2021-01-21 05:04:05 by: Сард

  Божикно обраќање на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан (06.01.2021 15:55) На овој спасоносен ден, Ветениот Месија, за Кого пророците пророкувале и праведниците Го очекувале, Синот Божји, Кој вечно се раѓа од Отецот, се родил во времето, слегол од небото на земјата придружен со песни на ангелите, дочекан од пастирите и даруван од мудреците. Денес Господ, заради нас луѓето, се понижил и го зел нашето тело, за да нè ослободи од ропството на гревот и смртта, за да ни дарува живот во вистината и радост која никој не може да ни ја одземе. Божјото човекољубие е причината што денес ликува сета вселена – славејќи го помирувањето меѓу Бога и човекот. А Синот Божји, доаѓајќи во човечко тело, како Богочовек, потврди дека Бог ги љуби светот и човекот. Зашто каде е љубовта, таму е и самиот Бог – оти Бог е љубов. Нашево, пак, време, е време кога особено се испитува нашата вера. Животот постанува сѐ потежок и понеизвесен. Во светот секојдневно има сѐ повеќе човечки трагедии и страдања; сè повеќе царуваат самољубието, бесчувствителноста, жестокоста, лицемерието, зависта, ...

  Comments: 0   View more...

 • Божикно послание

  Posted 2021-01-21 05:04:05 by: Сард

      † СТЕФАН, - ПО МИЛОСТА БОЖЈА, - АРХИЕПИСКОП - ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, - ЗАЕДНО СО - СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, - ПО ПОВОД БОЖИКНИТЕ ПРАЗНУВАЊА, - ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ ОД БОГА - ДО СВЕШТЕНОСЛУЖИТЕЛИТЕ, - ДО МОНАШТВОТО И ДО СИТЕ ЧЕДА НА - МАКЕДОНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА – - ОХРИДСКА АРХИЕПИСКОПИЈА   И Словото стана тело и се всели во нас, - полно со благодат и вистина; - и ние ја видовме Неговата слава, - слава како на Единороден од Отецот.   Возљубени чеда во Господа, - Денес, на овој спасоносен ден, ликуваат ангелите и светиите на небесата, а ние верните се радуваме на земјата. Ветениот Месија, за Кого пророците пророкувале и праведниците Го очекувале, Синот Божји, Кој вечно се раѓа од Отецот, се родил во времето: слегол од небото на земјата придружен со песни на ангелите, дочекан од пастирите и даруван од мудреците. - Во спомен на тој спасоносен настан, еве, по милоста Божја, и ние чествуваме молитвено и серадосно, славословејќи со благодарни служби и со несекојдневно духовно расположение. Денес ...

  Comments: 0   View more...

 • Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае?

  Posted 2021-01-21 05:04:05 by: Сард

  Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57) Од денешното евангелие (Лука 18, 18–27) можеме да извлечеме неколку поуки. Страста што Лекарот на нашите души и тела ја посочува како пречка за очистување и просветлување на младичот е среброљубието: „Ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го имотот свој, раздели го на сиромаси и ќе имаш сокровиште на небото, па дојди и врви по Мене!“ Советот што Богочовекот Христос му го даде на младичот не е толку поради тоа што навистина очекуваше од него да го исполни повикот за совршенство, туку само за да го освести дека ги нема исполнето доволно ниту останатите заповеди што тој тврдеше дека ги запазил. Доколку навистина ги имаше исполнето заповедите, младичот ќе го беше поминал патот на очистување, ќе беше просветлен и, како и во некои други примери во Евангелието, ќе Го познаеше Господ во учителот (како што тој Го нарече) Исус и ќе имаше сила да тргне по Него. Затоа, неговите зборови „што ми е уште потребно за да имам живот вечен?“ (Матеј 19, 16) не се ништо друго, освен обично самооправдување и показател на високо мислење ...

  Comments: 0   View more...

 • Секој сака да е некој, никој не сака да расте

  Posted 2021-01-21 05:04:05 by: Сард

  Секој сака да е некој, никој не сака да расте (02.01.2021 10:54) Многу луѓе се незадоволни од одредени состојби. Тие состојби може лично да ги засегаат, а може да ја засегаат пошироката јавност, како и целото општество. Сите тие сакаат таквите состојби да се променат и мнозина од нив својата желба и јавно ја изразуваат; поединечно или организирано. Најчесто луѓето, посакувајќи ги тие промени, поаѓаат од најдобри намери; или барем мислат дека промената што ја посакуваат е добра. Тоа не мора да е точно, но во случајов, не е битно. Што е битно за да дојде до промена? Дали е битна мислата? Дали е битна молитвата? Дали е битна желбата? Дали е битен зборот? Сето ова е битно, но не е одлучувачко. Одлучувачки се делата. Делата им даваат сила и на мислата, и на молитвата, и на желбата, и на зборот. Дури и верата без дела е мртва. Некој убаво рекол: сите сакаат промени, но никој не сака да се промени; односно ретко кој сака себеси да се промени; а секоја промена почнува од себе. Е, сега, ако повеќето сакаат промени на подобро, а ретко кој сака себеси да се промени на подобро, тогаш како може да ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштение

  Posted 2021-01-21 05:04:05 by: Сард

  Соопштение (28.12.2020 13:01) Денес, понеделник, 28 декември 2020 година, во раните утрински часови, по долго боледување, се упокои во Господа Неговото Високопреосвештенство, Поранешниот митрополит Европски Горазд. Заупокоената Литургија и Опелото ќе се отслужат во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Скопје, со почеток од 9 часот. Вечното почивалиште на митрополитот ќе биде во манастирот „Св. пророк Илија“ — Чардак. Кратка биографија на Митрополитот Горазд (1936 – 2020) Неговото Високопреосвештенство Горазд (Димитровски) е роден на 21. 9. 1936 година во с. Стрезовци (Кумановско). На крштението го добил името Богољуб. Основно образование завршил во родното место, а потоа се запишал во Богословијата во манастирот Раковица кај Белград, која со успех ја завршил. Потем се запишал на Богословскиот факултет на Белградскиот универзитет, каде дипломирал во 1964 година. По дипломирањето дошол во Скопје и извесно време работел како службеник во Македонската Архиепископија. По ракополагањето во презвитерски чин, бил поставен за  парохиски свештеник ...

  Comments: 0   View more...

 • Како договорени

  Posted 2021-01-21 05:04:05 by: Сард

  ·  од историјата на МПЦ - ·   - ·   - ·  - ·  -    ·   -    ·   -    ·   -    ·   -    ·   -    ·   -    ·   -       ·   -       ·   -       ·   -       ·   -       ·  ·  Православни линкови ·   За постот -     ·   - ·   Светата причест -     ·  За светите тајни - ·  За исповедта - ·  За духовниот отец - ·  За духовното раководење ·   Издадени книги - ·   Исцрпени изданија - ·   Списание Премин - ·   Монашки ракоделија ·   - ·   - ·   Цркви, манастири - ·      ·   ...

  Comments: 0   View more...

 • Соопштение од Светиот архиерејски синод на Македонската Православна Црква — Охридска Архиепископија

  Posted 2021-01-21 05:04:05 by: Сард

  Соопштение од Светиот архиерејски синод на Македонската Православна Црква — Охридска Архиепископија (24.12.2020 12:25) Светиот архиерејски синод на Македонската Православна Црква — Охридска Архиепископија, во духот на препораките добиени од страна на Министерството за здравство до верските заедници, препорачува претстојните празници да се прославуваат со одговорност кон јавното здравје, да се почитуваат епидемиолошките здравствени мерки, па Божикните и Богојавленските празници да се прославуваат без нарушување на законските нормативи за јавни собири, определени од Владата. Тоа подразбира верниците во храмовите да носат маски, да одржуваат пристојно меѓусебно растојание, а богојавленското осветување на водите во 2021 година да се одржи во кругот на храмовите. Запазувајќи ги овие мерки, како Црква ќе придонесеме за зачувување на општото здравје на нашиот народ, во овие тешки времиња кога целиот свет е исправен пред предизвикот да се избори против опасниот вирус.                                                 Од Канцеларијата на САС на МПЦ — ОА ...

  Comments: 0   View more...

 • Светилникот на нашето време

  Posted 2021-01-21 05:04:04 by: Сард

  Светилникот на нашето време (11.01.2021 20:10) Отец Гаврил, од Лесновскиот манастир, беше голема утеха за малкуте вистински христијански заедници (христијани со свој духовен отец, со правило за духовен подвиг, кои редовно постеа, се исповедаа и се причестуваа), кои во тоа време, од 1983 до 1987 година (годините што ги поминавме заедно), во Р. Македонија беа распрснати како мали оази за спас во пустината на атеизмот и христијанскиот номинализам (христијанство само по име). Колку што се сеќавам, такви заедници постоеjа во Скопје, Прилеп, Струмица и во Тетово. Ако некого сум изоставил, нека ми прости. Со напишаново сакам да ви пренесам некои совети и моменти од нашиот заеднички живот со отец Гаврил во Лесновскиот манастир, како и од неговите ретки посети во Скопје. Бог во секое време им испраќа на Своите луѓе утеха, како што и нам ни беше отец Гаврил во тоа време. Секое време си носи свои тешкотии при исполнувањето на Божјите заповеди и при ширењето на словото на вистината, но и свои олеснувања. Не би навлегувал во споредба на тогашните и сегашните услови, но едно е сигурно ...

  Comments: 0   View more...

 • Копнеж – духовно да се прогледа

  Posted 2021-01-21 05:04:04 by: Сард

  Копнеж – духовно да се прогледа (10.01.2021 16:58) Во денешното евангелие (Лука 18, 35–43), слепиот повикува кон Господ Христос: „Исусе, Сине Давидов, помилуј ме“. Оваа состојба го покажува првиот степен од духовниот раст – чистењето на срцето од страстите. За овој степен од духовниот развој се карактеристични усно-умствената молитва и очистувањето на енергијата на умот; но, исто така, и непристапноста на срцето за умот и непросветленоста, т.е. духовното слепило. Кај слепиот ја забележуваме не само упорноста во усната молитва, туку и свеста дека е слеп и потребата да се ослободи од таа слепост. Има луѓе кои немаат свесност дека се духовно слепи и тие ги гледаат работите согласно своите страсти – што, според Господ, е полошо и од слепило (Матеј 5, 29). И, како со копнеж ќе повикаш кон Господа да ти ги отвори духовните очи ако си мислиш дека веќе духовно си прогледал? Ваквата прелест покажува безверие и неспремност за духовен подвиг. А секој подвиг си бара време. Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен ...

  Comments: 0   View more...

 • Насловна

  Posted 2021-01-21 03:18:12 by: Сард

     На денот кога Светата православна црква го чествува Обрезанието Христово и споменот на Св. Василиј Велики, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, каде во сослужение на повеќе свешетенослужители ја благослови Новата година.Обрезание на Господ Исус Христос Во осмиот ден по раѓањето Божествениот Младенец Го донесоа во храмот и според постоечкиот закон во Израилот, како што беше од времето на Авраам, Го обрезаа. Тогаш Му го дадоа името Исус, онака како што Ѝ благовестеше на Пресветата Дева архангелот Гавриил. Старозаветното обрезание е предобраз на новозаветното Крштение. Обрезанието на Господ покажува дека Тој на Себе прими вистинско човечко тело а не привидно, како што подоцна учеа еретиците. Уште Господ е обрезан и затоа што сакал да се исполни целиот Закон, којшто Самиот го дал преку Пророците и Праотците. Откако ја исполни таа заповед од Законот, во Својата Црква Христос ја замени со Крштението. „Зашто во Исуса Христа ниту обрезанието има ...

  Comments: 0   View more...

 • Обрезание Христово

  Posted 2021-01-21 03:18:12 by: Сард

     На денот кога Светата православна црква го чествува Обрезанието Христово и споменот на Св. Василиј Велики, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Велес, каде во сослужение на повеќе свешетенослужители ја благослови Новата година.Обрезание на Господ Исус Христос Во осмиот ден по раѓањето Божествениот Младенец Го донесоа во храмот и според постоечкиот закон во Израилот, како што беше од времето на Авраам, Го обрезаа. Тогаш Му го дадоа името Исус, онака како што Ѝ благовестеше на Пресветата Дева архангелот Гавриил. Старозаветното обрезание е предобраз на новозаветното Крштение. Обрезанието на Господ покажува дека Тој на Себе прими вистинско човечко тело а не привидно, како што подоцна учеа еретиците. Уште Господ е обрезан и затоа што сакал да се исполни целиот Закон, којшто Самиот го дал преку Пророците и Праотците. Откако ја исполни таа заповед од Законот, во Својата Црква Христос ја замени со Крштението. „Зашто во Исуса Христа ниту обрезанието има ...

  Comments: 0   View more...

 • Свети Гаврил, епископ Велички

  Posted 2021-01-21 03:18:12 by: Сард

  Свети Гаврил, епископ Велички    На денот кога нашата света Македонска црква го чествува споменот на светиот епископ Велички, Гаврил, Митрополитот Повардарски г. Агатангел отслужи Света Божествена Литургија во параклисот посветен на овој наш духовен горостас во градот Велес. Во параклисот беа изложени и мошти од светителот, на кои многумина верни се поклонија, просејќи благослов и застапништво од Лесновскиот чудотворец. ...

  Comments: 0   View more...

 • Христос се роди!

  Posted 2021-01-21 03:17:53 by: Сард

  На 08.01.2021 година кога го празнуваме Соборот на Пресвета Богородица и Светиот праведен Јосиф, Негоговото Високопреосвештенство Митрополитот Тетовско - гостиварски г. Јосиф богослужеше Света Божествена Литургија во Лешочкиот манастир. Христос се ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-01-21 01:00:08 by: Сард

  „Со љубовта кон мудроста. си ја орезал покривката на твојата душа, отче, и со твоите чуда пред светот се покажа како сонце и ги озари мислите на верните. богомудар Василие, тајнику на (Света) Троица, и служителу на Богородица“ (светилен на Утрена на Обрезание по тело на Господ Исус Христос и св. Василиј Велики).   На 14.01.2021 година, на празникот Обрезание по тело на Господ Исус Христос и на светиот Василиј Велики, во манастирот „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, беше отслужена света архиерејска Василиева Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот Љупчо Бакрачески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше отслужен и Молебен на Нова Година, а беше прекршен и празничниот колач. Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, којашто интегрално ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-01-21 01:00:08 by: Сард

  „Вчера Господ во тело при нас доаѓаше, а денес еден слуга од телото излегуваше; вчера Оној Кој царува во тело се роди, а денес Неговиот слуга смртно се каменува и заради Него пострада првомаченикот и божествен Стефан“ (кондак на Утрена на св. апостол, првомаченик и архиѓакон Стефан).   На 09.01.2021 година, на празникот на светиот апостол, првомаченик и архиѓакон Стефан, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Струга, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на архимандритот Нектариј, протоерејот-ставрофор Никола Христоски, протоерејот Васко Голабоски, свештениците Александар Димоски и Христијан Костоски и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниот народ со пригодна беседа, којашто во целост ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-01-21 01:00:08 by: Сард

  „Пријдете да ја воспееме Мајката Спасителова, која и по раѓањето се покажа Дева: Радувај се, жив граде на Царот и Бог, во кого Христос поживеа и спасението го изврши. Со Гавриила да запееме, со пастирите да прославиме, викајќи: Богородице, моли Го воплотениот од тебе, да се спасиме“ (хвалитна стихира на Утрена на Собор на Пресвета Богородица).   На 08.01.2021 година, на празникот Собор на Пресвета Богородица, во параклисот на Преподобните пречистански маченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, во ман. „Пресвета Богородица Пречиста“ во Кичево, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрофор Никола Христоски, свештеникот Александар Матески, еромонахот Кирил и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, Митрополитот Тимотеј се обрати со пригодна беседа кон присутните, којашто интегрално ви ја ...

  Comments: 0   View more...

 • Литургија во манастиротСв. вмч. Георгиј Победоносец

  Posted 2021-01-20 20:45:42 by: Сард

  На 20.01.2021 година, на празникот Собор на св. Јован Крстител, Неговото блаженство, Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан, отслужи  Златоустова литургија во манастирот „Св. вмч. Георгиј Победоносец“ во Кривидол. ...

  Comments: 0   View more...

 • Бог се јави

  Posted 2021-01-20 19:22:22 by: Сард

  На 19.01.2021  На празникот Богојавление, Митрополитот Тетовско-Гостиварски г. Јосиф богослужеше света литургија и проповедаше во соборниот храм прес.Богородица-Гостивар.По литургијата во храмот беше извршен Богојавленски водосвет. Бог се ...

  Comments: 0   View more...

 • Света Литургија на празникот Собор на св. Јован Крстител

  Posted 2021-01-20 15:03:58 by: Сард

  На 20.01.2021 г., на празникот Собор на св. Јован Крстител, во храмот Св. Јован Крстител, во Кратово, митрополитот Кумановско-осоговски г. Григориј служеше Света ...

  Comments: 0   View more...

 • Posted 2021-01-19 21:01:59 by: Сард

  „Господи, денес ѝ се јави на вселената, и Твојата светлина, се покажа врз нас, кои разумно Ти пееме: Ти си дошол и си се јавил, Светлино непристапна“ (кондак на утрена на празникот Свето Богојавление - Водици).   На 19.01.2021 годиина, денот кога го прославуваме празникот Свето Богојавление на нашиот Спасител Господ Исус Христос - Водици, во ман. „Св. Климент и Пантелејмон“ на Плаошник во Охрид, беше отслужена света архиерејска Литургија, на којашто чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Плаошко-струшки и Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на протоерејот-ставрфор Никола Христоски, свештеникот Љупчо Бакрачески и протоѓаконот Николче Ѓурѓиноски. По завршувањето на Литургијата, беше извршен чинот на Голем Богојавленски водосвет, а Митрополитот Тимотеј се обрати кон верниците со пригодна беседа, која подолу ви ја пренесуваме во целост. Оваа година, поради пандемијата од коронавирусот, не се фрлаше светито Крст во водите на Охридското Езеро, но, сепак, водите беа осветени, а со тоа не дозволивме и во овие тешки ...

  Comments: 0   View more...